Ana sayfa English
Lütfen kilonuza dikkat!

GEBELİKTE 3. AY

(9-12 HAFTA)

Nihayet gebeliğe alıştınız. İlk başlarda sizi çok rahatsız eden; bulantı, kusma, sık idrara çıkma gibi şikayetleriniz, bu aydan itibaren azalmaya başlayacak.

Ayrıca bebeğinizin yaşam sınavını atlatmasına çok az kaldı. Bu aydan sonra, bebeklerin düşük riski son derece azalır.
 
Bu ay bebeğinizin zeka düzeyini, doğumsal anomalilerini saptamak için ikili testleri yaptırabilirsiniz. 11. ile 14. haftalar arasında yapılan ikili test bebeğin, Down Sendromu ile bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü nöral tüp defekti olup olmadığını araştırır.
 
Bu dönemde aşırı kusmanız yoksa, ayda en çok yarım kilo almanızı bekliyoruz. Bu kilo, tüm gebeliğiniz boyunca alacağınız kilonun yüzde 10’nunu oluşturuyor. Fakat özellikle ilk üç ayda bulantıları çok olan anne adayları, kusma duygularını yemeklerle bastırmaya çalıştıkları için, beklenenden çok daha fazla kilo alıyorlar. Bu duruma, son aylarda daha çok alınması gereken kilolar da eklenince, anne adayı gebelik sürecini aşırı kilo almış olarak tamamlıyor.
 
Eğer bulantılarınız hala yoğun olarak devam ediyorsa, yemekle bastırmak yerine, gün boyunca sık fakat az yemek yiyin. Yağlı yemeklerden ve kahveden kaçının, suyu yemeklerden yarım saat sonra için.
 
Hamilelik öncesi kilonuza göre, doğuma kadar kaç kilo alacağınızı hesaplayıp, beslenmenizi ona göre düzenleyin.
 
 
Sizde ve bebeğinizde neler değişiyor?
 
·        Rahminiz hızla büyümesine karşın, gebeliğiniz hala dışardan bakıldığında anlaşılmaz. Fakat büyüyen rahminiz idrar kesesine baskı yaptığı için daha sık idrara çıkarsınız.
·        Hormonlarınız bağırsak hareketlerini yavaşlattığı için, bu aydan itibaren kabızlık yaşayabilirsiniz.
·        Duygusal değişimlerinizin devam etmesi son derece doğal.
·        Göğüs uçlarınız koyulaşmaya başlarken, göğüslerinizdeki dolgunluk ve hassasiyet sizi rahatsız edebilir.
 
·        Bebeğinizde ise; yaşamsal organlarının gelişimi neredeyse tamamlanmak üzere olup, vücut hareketleri ultrasonda görülebilir. Siz hissetmeseniz de tekme atmaya başlar. 

Vitamin ve mineral desteği 

Bu ayda da doktorunuzun önerdiği multivitamin ve folik aside devam edin.
 
Nelere dikkat etmek gerekir?
 
Kabızlık: Gebelik hormonu olan progesteron, bağırsak kaslarını gevşetip, çalışmalarını yavaşlattığı için, genellikle gebeliğin 3. ayından itibaren kabızlık görülür. Günlük hareketlerinizdeki azalma, beslenme düzenindeki değişiklikler de kabızlık olasılığını artırır. Bu nedenle egzersizlerinizi ihmal etmeyin.
Gebelik boyunca sürmesi beklenen kabızlığa karşı, posa ve lif içeren yeşil sebze, meyve gibi besinler tüketin. Bağırsaklarınızın çalışmasını daha da kolaylaştırmak için de, günde 1.5-2 litre su için.
 
Göğüslerinizi ihmal etmeyin: Bu dönemde, göğüsleriniz büyümeye başlayacağı için göğüslerinizi destekleyecek uygun bir sutyen kullanın.
 
Ağız ve diş sağlığı: Doğuma kadar dişinizi kaybetmek istemiyorsanız, diş ve dişeti iltihaplarına karşı, dişlerinizi fırçalamayı unutmayın! Eğer ağız sağlığıyla ilgili sorunlarınız varsa, mutlaka diş hekimine başvurun.
 
Nasıl beslenmelisiniz?
 
·        Sabah bulantılarınız devam ediyorsa, tıpkı geçen aylarda olduğu gibi,kahvaltıdan önce bisküvi, grisini, leblebi, kızarmış ekmek gibi kuru yiyecekler tüketin.
·        Bu ay sizi en fazla sıkacak konu, kabızlık olabilir. Evet, bulantılarınız için kahvaltıdan önce kuru yiyecekler öneriyoruz ama kabızlığınız da varsa, bu besinlerin arasına kayısı, erik gibi besinleri de katın. Kabızlığı önlemenin bir başka yolu da, günlük tükettiğiniz salata ve sebze miktarını artırmak. Ayrıca meyveleri kabuğuyla yiyerek, fiziksel aktivitenizi artırarak, kabızlığı kontrol edebilirsiniz.

Geri
Dr. Can Şener
Kadın Doğum Uzmanı
Jinemer Kadın Hastalıkları ve Sağlığı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,7/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,7 / 5 yıldız (957 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?