Ana sayfa English
Gebeliğe nasıl hazırlanmalısınız?

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için, eşinizle birlikte hamilelik öncesinden hazırlanmalısınız. Bazı testlerle varsa hastalıkları araştırıp, bebeğinizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz.

Hayatınızın en önemli ve hassas kararını vermek üzeresiniz. Artık anne ve baba olmak istiyorsunuz. Fakat sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için, hamile kalmadan önce sizin ve eşinizin bazı kontroller ve testler yaptırmanız gerektiğini biliyor musunuz?
 
Eğer kararınız kesinse, hemen bir kadın doğum uzmanından randevu alın. Doktorunuz, hamilelik öncesinde yapılması gerekenler konusunda sizi ve eşinizi bilgilendirecektir.
 
Kan, idrar ve hormon testleri
Bunlardan ilki jinekolojik muayene ve smear testidir. Her kadının rutin olarak yaptırması gereken bu aşamadan sonra, kan ve idrar testleri ile çeşitli hastalık taramaları yapılır. Bu testler arasında; hormon testleri, tam kan sayımı, anemi ve kan grubunuzun tespiti yer alırken; ayrıca sarılık, tiroid, şeker, AIDS, toksoplazma, kızamık, firengi gibi hastalıklar da araştırılır.
 
Bazı hormon testleri, adet kanamasının belirli günlerinde yapıldığı için, hamilelik planlamadan önce mutlaka kadın doğum uzmanıyla görüşmelisiniz.
 
Sadece sizin değil, baba adayının da yaptırması gereken testler vardır. Baba adayından alınan kan örneğinde, sarılık, AIDS gibi hastalıklar araştırılır.
 
Hem anneyi, hem de babayı ilgilendiren bir başka önemli araştırma da, genetik hastalıklardır. Eğer siz de veya eşinizde herhangi bir genetik hastalık varsa, bebeğinizin sağlığı için tüp bebek yöntemini öneririz. Günümüzde, genetik laboratuarları veya gelişmiş merkezlerde tüp bebek yöntemi kolaylıkla uygulanabiliyor.
 
Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gerekli araştırmaları tamamladıktan sonra sıra, sağlıklı ve dengeli beslenmeye gelir. Yaşam tarzınızda yapacağınız bazı küçük değişikliklerle, sorunsuz bir gebelik ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirmeniz son derece kolaylaşır.
 
Hamilelik öncesinde nasıl beslenmelisiniz?
 
1- Hamilelik öncesinde fazla kilonuz varsa, hemen beslenme düzeninizi gözden geçirin ve profesyonel destek alın. Böylece hamilelik süresinde aşırı kilo almayı önleyebilirsiniz. Beden Kitle Endeksinizi nasıl hesaplarsınız?
2- Hamilelik öncesi çok düşük kiloda iseniz, beslenme programınıza bazı ilaveler gerekebilir. Bunun için önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz kan tahlillerine bakarak, aşırı zayıflığınızın nedenini bulacaktır. Eğer gerekli görülürse, beslenme ve diyet uzmanı ile görüşüp, yeni bir beslenme planı uygulamaya başlayın.
3- Sağlıklı ve dengeli beslenme planı uygulayın. Her besin gurubundan yeterli ve dengeli beslenin. Ne kadar farklı ve değişik yiyecek tüketirseniz hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığı için o kadar iyi olur.
4- Katkı  maddelerinden olabildiğince uzak durun. Markasına güvendiğiniz firmalardan alışveriş yapın.
5- Çiğ et, suchi, kurutulmuş et ve füme etlerini tüketmeyin.
6- Süt, yoğurt ve peynirin pastörize edilmiş olduğundan emin olun.
7- Sebze ve salataları iyice yıkamadan tüketmeyin.
8- Temizliğine ve tazeliğine güvenmediğiniz hiç bir yiyeceği yemeyin.
9- Doktorunuzun önerdiği vitamin ve mineral haplarını düzenli kullanın.
10- En önemlisi paniklemeyin! Hamile kaldığınız andan itibaren doktorunuzun yanı sıra mylifediyet ekibi olarak biz, ay ay, hafta hafta sizi nelerin beklediği konusunda bilgilendireceğiz.
 
 

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 1,9/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1,9 / 5 yıldız (883 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?