Ana sayfa English
Sağlıklı yaşamanın doğal sırrı; Fitoterapi

İnsanlık tarihi kadar eski olan tıbbi bitkilerle tedavi, günümüzde varlığını fitoterapi adı altında bilimsel yöntemlerle sürdürüyor.

İnsanlık, yüzyıllar boyu, uzun ve sağlıklı yaşamak için formüller aramış. Kimi zaman içgüdüleri, kimi zamansa tesadüfler sonunda, hastalıklarını bitkilerle tedavi etmeyi öğrenmiş.
 
Sümerlerden bugüne şifalı bitkilerle gerçekleştirilen hastalıkların tedavisi, günümüzde fitoterapi adı altında bilimsel yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Tıbbi bitkiler içinde bulunan kimyasal maddelerin, belirli doz ve şekiller haline getirilerek, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılması anlamına gelen fitoterapi, bugün tamamlayıcı bir tıp yöntemi olarak uygulanıyor. Daha çok hastalanmadan önce kişiyi korumayı hedefleyen fitoterapi, ayrıca ilaç tedavisine de destek sağlıyor.
 
Günümüzde varlığını, farmakognozinin (bitki bilimi) modern tedaviye uygulanması olarak sürdüren fitoterapi, özellikle eğitim seviyesi yüksek bir kesim tarafından daha çok tercih ediliyor. Uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrını doğada arayan bu kesim, fitoterapiyi yeni bir yaşam biçimi olarak değerlendiriyor.
 
Fitoterapi ile bağışıklık sistemine destek
Kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi hastalıklara karşı, modern yöntemler ve ilaç tedavisinin yanında, tamamlayıcı bir tıp yöntemi olan fitoterapi, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı çok daha dirençli olmasını sağlıyor. Ayrıca eklem ağrıları, mide, bağırsak sorunları, solunum yolu hastalıkları gibi bazı hastalıkların tedavisi de tıbbi bitkiler, yani fitoterapi ile gerçekleştirilebiliyor.
 
Fitoterapide tıbbi bitkiler olarak tanımlanan ve tedavi edici değere sahip drog adı verilen bitkiler taze veya kurutulmuş olarak ayrılıyor. Ayrılan kısımlardan elde edilen ekstraksiyon ürünleri; damla, şurup, kapsül, tablet, draje gibi şekillerde kullanılıyor.
 

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,8/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,8 / 5 yıldız (1027 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?