Ana sayfa English
Günümüz çocukları neden obez?

Yağ oranı yüksek, kolay hazırlanan yemeklerle beslenen günümüz çocukları obezite tehlikesi altında. Çocukluk obezitesinde, diyet tedavisi yerine çocuğun beslenmesinde değişikliklere gidilir.

Eskinin zayıf, ince bacaklı çocukları artık tarihe karıştı. Günümüzdeki çocuklar, bel çevresi en az babasının ki kadar geniş, kilosu, boyuyla karşılaştırılamayacak kadar ağır.
 
Yağ oranı yüksek, hazırlanması kolay yemeklerle beslenerek şişmanlayan bu çocuklara obez adı veriliyor. Aynı zamanda hareketsiz bir yaşam tarzı olan şişman çocukları, yetişkinlikte de obezite bekliyor. Obezlik riski ise, çocukluktan itibaren, kalp krizi, diyabet, yüksek tansiyon, kanser gibi hastalıklara davetiye çıkartıyor.
 
Hastalık risklerinin yanı sıra, çocuğu sosyal yaşamdan uzaklaştırıp, yalnızlığa iten çocukluk obezitesinin tedavisi de oldukça güç. Özellikle büyüme ve gelişme çağında olan 6 yaşın altındaki çocukların gerekli besin maddelerini alabilmeleri için diyet tercih edilmiyor. Bunun yerine, daha hareketli bir yaşam tarzı, mevcut kilosunun korunmasıyla birlikte, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırılması hedefleniyor.
 
Obezlik nasıl anlaşılır?
Bir çocuğun obez olup olmadığını beden kitle endeksi ile anlamak mümkün. Kilosunun boyunun karesine bölünmesiyle elde edilen değer, çocuğun kilosunun derecesini ölçüyor.
 
Beden kitle endeksi, çocukların yaş gruplarına göre değerlendiriliyor. Buna göre;
 
1-2 yaş grubunda beden kitle endeksi 19’un üstü,
2-6 yaş grubunda beden kitle endeksi 18’in üstü,
6-10 yaş grubunda beden kitle endeksi 18 ile 21’in üstü,
10-18 yaş grubunda beden kitle endeksi 21-26’ın üstü obezite olarak tanımlanıyor.
 
Siz de aşağıdaki linke girerek, çocuğunuzun beden kitle endeksini ölçebilirsiniz.
 
 
Çocukluk obezitesi nasıl tedavi edilir?
 
2 yaşın üzerindeki çocuklarda, beslenmelerinde değişiklikler yaparak, tedavi yoluna gidilir. Fakat bu değişiklikler, göründüğü kadar kolay gerçekleşemez. Çünkü arkadaşlarından ve ailelerinden ayrı bir diyet programına uymak, tüm çocuklara zor ve itici gelir. Bu programa ancak çevrelerinden güçlü destek alarak uyabilirler. Bu nedenle çocukla birlikte, ailenin de sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarını kazanıp, diyet programına uyması gerekir.
 
2 yaşın altındaki obez çocukların tedavisi
Her ne kadar diyet tedavisi yapılmasa da, sorun ciddi boyutlara vardıysa, çocuğun normal beslenmesi değerlendirilir, varsa besin seçiminde veya miktarlarındaki hatalar düzeltilir. Çocuğun zaman içinde yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığına sahip olması sağlanır.
 
Bu nedenle bebeklik döneminde;
·        Belirli zamanlara yayılmış, belirli miktarlarda bir beslenme planı uygulanır.
·        Meyve suyu, süt gibi içecekler yerine susuzluk, sadece su verilerek giderilir.
·        Süt, yoğurt, meyve suyu gibi içeceklere şeker, reçel, pekmez, bal gibi ilave besinlerden kaçınılır.
·        Uzun süreli biberon kullanılmamalıdır. Onun yerine 6-8. aydan itibaren kaşık, bardak gibi gereçlerle yemek yedirilir.
 
2 yaşından büyük obez çocukların tedavisi
Çocukların diyetle aldıkları enerjinin 1200 kalorinin altına düşmemesine dikkat edilir. Bu kalorinin altındaki diyetler, lezzetsiz ve katı olmalarının yanında, besleyicilikten de uzak olduğu için çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine yol açar.
 
Bu nedenle çocukluk döneminde;
·        Çocuğun mevcut ağırlığı korunur veya ağırlık artışı durdurulur.
·        Boyunun uzamasına izin verilecek şekilde incelme sağlanır.
·        Zayıflama, obezitenin yanı sıra tansiyon gibi sağlık sorunları varsa önerilir. Ağırlık kaybı, şişmanlığın derecesine göre ayda 1 kilo ile 3 kilo arasında hedeflenir.
·        Enerji alımında küçük sınırlamaların yapıldığı bir diyet tedavisine başlanır. Diyet tedavisindeki hedef, mevcut diyetin kalitesinin artırılması, besinlerin çeşit ve miktarlarının çocuğa uygun şekilde ayarlanmasıdır.
·        Bu çocuklara şeker, bal, pekmez, çikolata, gofret, bisküvi, hamur tatlıları ve dondurma dahil, tüm sütlü tatlılar sınırlandırılır.
·        Yağ tüketimi sınırlandırılır. Etin görünen yağı ile tavuğun derisi çıkartılır, yemeklere daha az yağ konulur, kızartmalardan kaçınılır. Yemekler tencerede, fırında veya ızgarada yapılır. Süt, yoğurt, peynirin yarım yağlı veya yağsız olanı tercih edilir. Yağ içeriği fazla olan kuruyemişler daha az tüketilir.
·        Hazır meyve suları, kola, gazoz türü içecekler daha az tüketilir. Varsa kalorisiz veya düşük kalorili olanları, yani taze meyve suları, az şekerli kompostolar tercih edilir. Çocuklara diyet ürünleri verilmez.
·        Besleyici değeri düşük, yağ ve tuz oranı yüksek cipslerden özellikle kaçınılır.
·        Yemek öğünlerine özen gösterilir, atıştırmalar seyrekleştirilir.
 
 
2-6 yaş arasındaki çocuklar için örnek mönü
 
Kahvaltı       :1 su bardağı yarım yağlı süt
                        1 adet yumurta veya 1 kibrit kutusu kadar peynir
                        3-4 adet zeytin, domates, salatalık
                        1-2 dilim ekmek
 
Kuşluk          : 1 orta boy meyve
 
Öğle               : 1 porsiyon (1-2 kepçe) etli sebze yemeği
                        1 porsiyon (1 kepçe) pilav veya makarna
                        Yarım kase yoğurt (ya da cacık, ayran)
 
İkindi            : 1 orta boy haşlanmış mısır (veya 1 kutu ayran, 1 parça simit, 1 meyve)
                       
Akşam           : 2 köfte kadar fırın tavuk
                        Bol, söğüş halinde sebze ve salata
                        1 kase yoğurt
                        1-2 dilim ekmek
 
Yukarıdaki mönü, çocukların boy, ağırlık gibi ölçüleri dikkate alınmadan standart değerlerle hazırlanmıştır. Yaklaşık 1200-1500 kalori enerji, 40 gram protein ve yeterli oranda vitamin, mineral, posa içerir. Ancak çocuğunuzun metabolizmasına uygun, daha sağlıklı bir mönüyle zayıflaması için mutlaka diyet uzmanına danışmalısınız.

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,6/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,6 / 5 yıldız (963 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?