Ana sayfa English
Böbrek taşları ve diyet

Günlük tüketilen besinlerle alınan çeşitli maddeler, bazı bünyelerde böbrek taşlarını oluşturur. Diyet tedavisi, taşın cinsine göre uygulanır.

İdrarın içine çöken kristallerin, böbreğin iç yüzeyine tutunup birikmesiyle oluşan böbrek taşları, özellikle erkeklerde daha çok görülür. İdrardaki kimyasal maddelerin katı formu olan böbrek taşları, önlenebilir veya tedavi edilebilir.
 
Büyüklükleri, kum tanesinden pinpon topuna kadar ulaşabilen böbrek taşlarının farklı türleri vardır. Taşları oluşturulan maddelerin çoğu, günlük tüketilen besinlerden alınır.
 
Böbrek taşları genel olarak; kalsiyum oksalat, fosfat, ürat ve sistinlerden oluşur. En çok rastlananı olan kalsiyum taşları, süt, peynir, yoğurt gibi süt türevlerinin tüketilmesiyle alınır. Bununla birlikte, böbrek enfeksiyonları ile idrar yolları enfeksiyonları da böbrek taşı oluşturur.
 
Tedavi edilmediği taktirde böbrek kaybına kadar giden böbrek taşları, bol su içerek ve beslenme alışkanlıkları değiştirilerek önlenebilir.
 
Belirtileri nelerdir?
·        Böbrek taşlarının ilk belirtisi, şiddetli ağrıdır. Özellikle belden yanlara doğru ilerleyen ağrı, taşın, idrarın mesaneye geçişine engel olup, böbrekler ve idrar kanalında birikip, tıkanması sonucu oluşur.
·        Ağrılar spazm şeklinde olur.
·        Daha çok kasık bölgesine doğru yayılan ağrıya, bazen mide bulantısı da eşlik eder.
·        İdrar yollarında enfeksiyon ortaya çıkabilir. Ateş yükselebilir, idrar yaparken ağrı hissedilir ve idrarda kan görülebilir.
 
Böbrek taşları nasıl tespit edilir?
Kolay tespit edilen böbrek taşları; batın grafisi adı verilen röntgen ve özel ilaçların damar yoluna verilerek çekilen grafiklerle belirlenir. Bu yöntemlerle, böbreklerden idrar ve opak madde geçişi, idrar yollarının durumu, taşın şekli, yeri, idrar kanalları oldukça iyi gözlenir. Ayrıca yapılan kan ve idrar testi de, enfeksiyonun oluşup oluşmadığını gösterir.
 
Tedavisi nasıl yapılır?
Taşın büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre, bazen vücut, taşı kendiliğinden atar. Bu durumda hastaya ağrı tedavisinin yanı sıra günde en az 2-3 litre sıvı alması tavsiye edilir. Düşürülen taş, laboratuarda incelenerek cinsi tespit edilir ve tekrar oluşmaması için gerekli önlemler alınır.
 
Taşın büyüklüğü, kendiliğinden atılamayacak kadar büyükse, lazerle kırılmaya çalışılır. Lazerle taş parçalanmaz veya küçülmezse, işlem tekrarlanabilir. Hastanın bu işlem sonunda da bol sıvı alması gereklidir.
 
Bazı durumlarda taş, kırma işleminden sonra da düşmez. Böylesi durumlarda, idrar yollarına, mesaneye ve idrar kanallarına girilerek taş çıkartılır. Taş yine de çıkartılamazsa, son alarak cerrahi müdahale yapılarak taş çıkartılır.
Böbrek taşları nasıl önlenebilir?
 
Düşürülen taşın cinsine göre, beslenme ve diyet uzmanı tarafından diyet uygulanır.
 
* Günde en az 1.5-2 litre olmak üzere, bol bol su içmek gerekir.
* Alkol ve kafeinden zengin içecekler kısıtlanmalıdır. Çünkü alkol ve kafeinin oluşturduğu sıvı kaybı, susuzluk oluşturur.
* Kalsiyum taşı düşüren kişiler yoğurt, peynir gibi günlük süt ve süt ürünlerini kısıtlı tüketmelidir.
* Oksalat taşı düşürenler, çikolata, kola ve yer fıstığını kısıtlı tüketmelidir.
* Ürik asit taşları düşürenler et, tavuk ve ançüezi kısıtlı tüketmelidir.
* Sistin taşları düşürenler balık tüketimini sınırlandırmalıdır.

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,6/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,6 / 5 yıldız (1028 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?