Ana sayfa English
Sütünüz bebeğinize yetmiyor mu?

Her annede bebeğine yetecek kadar süt bulunur. Yeter ki, o sütü artırmayı bilelim ve bebeğimizi hastalıklara karşı koruyabilmek için kendi sütümüzle besleyelim.

Bazı anneler, bebekleri henüz 6 ayını doldurmadan ek besinlere başlamak isterler. Sütlerinin yetmediğini düşünen bu anneler, bebeklerini yeterince doyurabilmek için ya formül mamalara ya da ek besinlere sarılırlar. Oysa anne sütü göğüsten ne kadar çok çekilirse, o kadar süt oluşur. Bu nedenle her annede, 1 hatta 2 bebeğe yetecek kadar anne sütü vardır.

Her emzirmede, memeden önce ve sonra gelen sütün yapısı farklıdır. Sona doğru memeden gelen sütün içindeki yağ miktarı artarken, su miktarı azalır. Hem bebeğin anne sütünden tam olarak yararlanabilmesi, hem de annenin göğüs sağlığı için memenin tam olarak boşalması önemlidir. Aksi halde göğüslerini tam olarak boşaltamayan anneyi, ilerde mastit adı verilen göğüs iltihabı bekler. Günümüzde elektronik pompalar, sütün sağlıklı bir şekilde boşaltılmasına yardımcı olur. Oldukça sıkıntılı bir sağlık sorunu olan göğüs iltihabı, tedavi edilmediği taktirde annenin bebeğine süt verememesine kadar ilerler.
 
Normal koşullarda her bebeğin mutlaka 6 aylık oluncaya kadar alması gereken öğün ve anne sütü miktarı vardır. Aşağıdaki tabloda yer alan öğün ve miktarlara göre bebeğinize vermeniz gereken sütünüzü ölçebilirsiniz.
 
Aylara Göre Anne Sütü Öğün Sayısı
 
Ay
Öğün
Miktar-Öğün
Toplam
1
6-8
60-90
600
2
6-7
120-150
750
3
5-6
180-210
900
4
4-5
180-240
900
5
4-5
210-240
1026
6
4-5
210-240
1156
 
Yukarıdaki miktarlar, çocuğun doğum ağırlığına ve annenin süt miktarına göre değişir.
 
Anne sütü nasıl artırılabilir?
·        Doğum sonrası annenin kaygıları fazla olabilir. Bu durum anne sütü oluşumunu engeller. Anne sütünün oluşması için, annenin kaygılarının giderilmesi ve destek olunması gerekir.
·        Annenin yeterli sıvı alması, süt miktarını etkiler. Süt, alınan sıvı miktarı ile artar. Yani sanıldığı gibi şeker ve şekerli yiyeceklerle süt miktarı artmaz. Az şekerli kompostolar, meyveler vücuttaki sıvı miktarını artırır.
·        Anne sütünü artırmak için günde 3 litre süt içmek gerekir.
·        Annenin bebeğinden ayrı olduğu zamanlarda göğsündeki sütü boşaltması, süt yapımını artırır. Bu sütün bebeğe verilmesi, gelişimini daha iyi tamamlamasını sağlar.
·        Annenin çok yorgun ve uykusuz olması, süt yapımını etkileyen prolaktin hormonunu etkiler. Bu nedenle annenin, bebeğin uyuduğu zamanlarda  dinlenmesi gerekir.
·        Yeterli ve dengeli beslenen annelerin, süt miktarı da yeterli olur. Öğün atlamadan beslenmek ve sıvı (su) almak önemlidir. Su içmekten hoşlanmayan anneler, az şekerli kompostoların yanı sıra bitki çayları veya taze sıkılmış meyve suları da içebilirler. Ayrıca piyasada anne sütünü artıran bitki çayları da oldukça iyi sonuçlar verir.
·        Doğum sonrası yoğun egzersiz programları ve katı diyetler, anne sütünün azalmasına neden olur.
·        Hamilelik döneminde alınan multi vitaminlere süt verme döneminde de devam edilir. Multi vitaminler annedeki mineral ve vitamin eksikliğini önler.
 
 
Örnek Liste
 
Kahvaltı                   Bitki çayı, 3 dilim peynir, 2 ceviz içi,
                                    Zeytin, bal, reçel,
                                    Tam buğday ekmeği,
                                    Mevsim sebzeleri (sınırsız)
                       
Ara öğün                  : 1 bardak az yağlı süt veya ayran,

                                    Mevsim meyvesi

Öğle yemeği            : Çorba,
                                    Sebze yemeği,
                                    1 kase yoğurt,
                                    Ekmek ve salata

İkindi öğünü            : 1 porsiyon sütlü tatlı veya az şekerli komposto veya meyve

Akşam yemeği        : Çorba,
                                     Etli sebze yemeği veya et veya kurubaklagil yemeği,
                                     Ekmek,
                                     Pilav veya makarna veya patates

Gece öğünü              : Meyve, Ayran

 
·        Süt veren her annenin boyu ve kilosu, fiziksel aktivitesi ve süt miktarı değişkenlik gösterdiği için size özel beslenme planı için beslenme ve diyet uzmanına danışın.

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,9/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,9 / 5 yıldız (1112 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?