Ana sayfa English
Ameliyat sonrası evde bakım

Başarılı bir ameliyattan sonra, tamamen sağlığınıza kavuşmanız, evdeki bakımınıza bağlıdır.

Öncelikle geçmiş olsun. Demek ki başarılı bir ameliyat geçirip, eve gidebilecek duruma geldiniz. Şimdi, evde nelerle karşılaşabileceğinize kısaca bir bakalım.
 
Doktorun bilgilendirmesi
Eve gitmeden önce doktorunuz, ameliyattan sonra neler yapmanız gerektiğini anlatacak ve evdeki bakımınızla ilgili sorularınızı cevaplayacak.
 
Doktorunuzla yaptığınız bu görüşme sırasında, yanınızda yakınlarından birisinin olmasında fayda var. Böylece evde çıkabilecek sorunlara karşı, hem siz hazırlıklı olursunuz, hem de onlar size daha iyi yardım edebilirler.
 
Ağrınız olabilir!
·        Cerrahi işlem sonrası bazı ağrılarınız olabilir. Ağrı kesiciler, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve sağlığınıza daha çabuk kavuşmanızı sağlar.
·        Ağrı kesici ilaçları rasgele kullanmayın, doktorunuzun önerilerine uyun.
·        Ağrı kesici ilaçlarla birlikte alkol almayın.
·        İlaçlardan bazıları uyku hali yaratabileceğinden araba, elektrikli aletler ve makineleri kullanmayın.
·        Ameliyat sonrası aldığınız ağrı kesiciler nedeniyle bağırsak hareketlerinde yavaşlama olabilir. Bağırsaklarınızı çalıştırmak için lifli gıdalar ve bol su alın.
 
Ağrı kesicilerle birlikte alacağınız diğer ilaçlar hakkında doktorunuz veya hemşireniz size gerekli bilgiyi verecektir.
 
Aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda mutlaka cerrahınıza haber verin:
·        Ağrı kesici aldıktan bir saat sonra, ağrınız hala devam ediyorsa (ilaç yeterli kadar güçlü olmayabilir),
·        Kendinizi iyi hissetmiyorsanız,
·        Bulantı, kusma ya da deri döküntüleri varsa (isilik, kaşınma ya da kabarma gibi).
 
Ameliyat kesiğinin bakımı
Ameliyat yarası üzerinde hala pansuman bulunabilir. Ayrıca ameliyatta konulmuş bulunan tüp ve drenler de henüz çıkarılmamış olabilir. Tüp ve drenlerle ilgili olarak doktorunuzun önerilerine uyun.
 
Enfeksiyon Takibini unutmayın!
Ne yazık ki bazen, her türlü önleme rağmen, ameliyat yeri enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle özellikle aşağıdakilere dikkat edin:
 
·        Ameliyat yeri ve çevresinde kızarıklık, şişlik ve ağrı varsa, vücut ısınız 38 ºC’yi geçerse lütfen doktorunuzu arayın. Bunlar, enfeksiyon bulguları olabilir.
·        Enfeksiyon takibini yapmak için, günde iki kez ateşinizi ölçün.
·        Dikişleriniz, eğer gizli dikiş değilse, ameliyat bölgesine ve sizin özel durumunuza bağlı olarak 4-15 günde alınır.
·        Ameliyat kesiği yerinde, pansumanınızda ıslanma olursa veya direniniz kazayla yerinden çıkarsa heyecana kapılmayın, hemen doktorunuzu arayın. Tüp ve direnlerle ilgili gerekli bilgiler, doktorunuz tarafından detaylı olarak verilecektir.
·        Doktorunuz izin verene kadar banyo yapmayın. Ameliyat yerinde dreniniz yoksa, ameliyattan 24-48 saat sonra banyo yapabilirsiniz. Ne zaman banyo yapacağınızla ilgili olarak, doktorunuz ve hemşireniz size gerekli bilgiyi verecektir.
 
Nasıl bir diyet yapmalısınız?
Aslında günümüzde bazı özel ameliyatlar dışında özel bir diyet uygulanmıyor. Fakat yine de beslenme biçiminize dikkat etmelisiniz.
 
·        Mide, bağırsak gibi sindirim sistemi ameliyatlarında özel bir diyet uygulanır. Bu diyet, yumuşak ve sulu gıdalardan oluşur.  
·        Ağır ve yağlı yemeklerden uzak durun.
·        Bol sıvı alın.
·        Yemeklerinizi azar azar, sık sık yemeğe çalışın.
·        Bulantı, kusma ve ishaliniz olursa doktorunuza haber verin.
·        Ameliyat sonrası hastalar genellikle kilo almaya başlar. Unutmayın, alınan kiloları vermek çok zor olabilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin.
 
Bir an evvel iyileşmek için neler yapmalısınız?
·        Ülkemizde ameliyat geçiren hastaların ziyaretçileri çok olur. Lütfen, ziyaretçi sayısını, sizi yormayacak şekilde sınırlandırın. Ayrıca gelenlerle öpüşmeyin, sarılmayın, grip ve enfeksiyon geçirenlerin yaklaşmasına izin vermeyin.
·        Günlük aktivitelerle ilgili olarak doktorunuz ya da hemşireniz size gerekli bilgiyi verecektir. Derin nefes alma egzersizleri yapın. Derin nefes alma ve öksürme egzersizleri, akciğerlerinizin sekresyonu (balgam) atıp, daha iyi çalışmasını sağlar.
·        Eve solunum egzersizi cihazı ile gönderildiyseniz, sakın kullanmayı ihmal etmeyin.
·        Kesinlikle sigara içmeyiniz. Eğer ameliyat sonrası sigara içmeye devam ederseniz, ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.
·        Yürüyüş yapmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.
·        Yataktan aniden kalkmayın. Tansiyonunuz düşebilir, bu nedenle yavaş yavaş doğrularak kalkın.
·        Cerrahınızın sizi değerlendirmesi için, kontrol muayenesi olmanız gerekir. İlk kontrole ne zaman gitmeniz ve randevu almak için kimi aramanız gerektiğini sorunuz.
·        Çalışıyorsanız, işe geri dönmeniz, mesleğinize ve ameliyatınızın büyüklüğüne bağlıdır. İşinize, küçük operasyonlardan birkaç gün, büyük operasyonlardan sonra ise 4-6 hafta sonra geri dönebilirsiniz. Bu süre zarfınca size zaten rapor verilecektir.
 
 

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,8/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,8 / 5 yıldız (1547 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?