Ana sayfa English
Alkolde güvenli miktar nedir?

Günde 1-2 kadeh düşük alkol dereceli içkileri tüketerek, hem metabolizmanıza zarar vermezsiniz hem de kilonuzu koruyabilirsiniz.

Gerek gündelik hayatın stresi, gerekse katıldığımız çeşitli toplantılar, zamanla bizleri alkolle tanıştırıyor. Önce zararsız bir iki kadehle başlayan bu ilişki, giderek kadeh sayılarını çoğaltan bir tutkuya dönüşüveriyor. İçtiğimiz kadehlerin sayısı arttıkça, başta karaciğerimiz olmak üzere, metabolizmamız yavaş yavaş zarar görüyor. Üstelik aldığımız kilolar da giderek artıyor.
 
Oysa alkolle ilişkimizi güvenli miktarlarda tutabilsek, metabolizmamıza zarar vermeden hayatımızı keyifle sürdürebiliriz.
 
Alkolün güvenli miktarı nasıl ölçülür?
Alkolün güvenli miktarı, kadınlar ve erkekler arasında farklılık gösteriyor. Kadınlarda bu oran, kiloya bağlı olarak günde 1 ile 3 kadeh arasında iken, erkeklerde yine kiloya bağlı olarak 3 ile 4 kadeh arasında değişiyor.
 
Alkolün güvenli miktarını saptarken, sadece cinsiyet ve kilo farkı yeterli değil. Tercih edilen içkinin alkol derecesi de son derece önemli. Örneğin şarabın alkol derecesi yüzde 12 iken, biranın yüzde 6 oranında. Buna karşın rakı ve viskide alkol derecesi 42-45 ve hatta 60’lara kadar çıkabiliyor. Yani aynı miktarda alkol tüketmemize rağmen, rakı ve viskiden hem daha çok alkol, hem de içerdiği yüksek kalori nedeniyle kilo alıyoruz.
 
Güvenli miktarlarda alkol tüketmek istiyorsanız önerimiz, alkol oranı düşük içecekleri, özellikle de şarabı tercih etmeniz. Üstelik kırmızı şarapta bulunan antioksidan flovinoidler; kalp sağlığından kansere kadarpek çok yararlı etkilerde bulunuyor. Tabii haftada, 2-4 kez iki kadehle sınırlandırmak koşuluyla. Hatta ulusal ve uluslararası pek çok yayında bu oran, günde 1-2 kadeh olarak kabul ediliyor.
 
Alkolün zararlı etkileri nelerdir?
Fazla alınan alkolün pek çok zararlı etkisi var. Bunlardan en önemlisi, karaciğere yaptığı tahribat. Uzun süre alkol kullanan kişilerin metabolizmalarında; yüksek tansiyon, kalp krizi riski, karaciğerin yanı sıra pankreas hastalıkları, akciğer ve özafagus kanseri görülme sıklığı daha da artıyor. Yapılan araştırmalar alkolik kadınlarda adet kanaması bozuklukları, libido kaybı ve kılcal damar kanamalarının daha çok oluştuğunu gösteriyor.
 
Tüm bunların dışında alkol, bazı bünyelerde alerji de yapabiliyor. Özellikle kırmızı şarap ve likör gibi içecekler, ekşi alerjisi olanların boğaz bölgelerinde şişmeler oluşturuyor.
 
Alkol oranını azaltmanın yolları
Eğer sık sık alkollü toplantılara katılıyorsanız, kimseye çaktırmadan alkol oranını azaltabilirsiniz. İşte size küçük tüyolar:
 
·        İçkinizi küçük yudumlarla için ve asla fondip yapmayın.
·        İçki tercihinizi, alkol oranı düşük içkilerden kullanın.
·        Alkollü içecekler yerine, alkolsüz olanları tercih edin.
·        Aç karnına alkol almayın.
·        Alkol alırken, bol bol su için.
·        Alkol kadehinize, diyet kola veya soda eklerseniz, hem miktarı artırır hem de içkinizi uzun süre içebilirsiniz.

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,8/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,8 / 5 yıldız (925 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?