Ana sayfa English
Sigara ve akciğer kanseri

Sigara, içindeki yaklaşık 40 çeşit kimyasal maddeyle akciğer kanserine yol açan faktörlerin başında gelir. Akciğer kanserinden korunmak için sigara mutlaka bırakılmalıdır.

Her yıl milyonlarca kişinin yaşamını kaybetmesine yol açan akciğer kanserinin en büyük nedeni sigaradır. Sigarada 4 bine yakın kimyasal maddeler bulunur. Bu maddelerden yaklaşık 40 tanesi, kanser riskini artıran toksinlerdir. Sigaranın filtreli veya filtresiz olması kanser riskini etkilemez. Önemli olan sigaranın içilerek veya uzun süre dumanına maruz kalarak bu maddelerin vücuda alınmasıdır.

Akciğer kanserine neden olan diğer faktörler, hava kirliliği, radon gazı içeren radyoaktif kirlilik, çeşitli kimyasal maddeler, asbest ve genetiktir. Ailesinde kanser hastası olanlar, hangi yaşta olursa olsun, sık sık kontrol edilmelidir.

 


Akciğerler ne işe yarar?

Göğüs boşluğumuzda çift olarak bulunan akciğerler, vücuttan karbondioksiti atıp, oksijeni vücuda almakla görevlidir. Soluduğumuz hava, akciğerlerde kana karışır.
 
Akciğerler, içinde hava bulunan bronş adı verilen tüplerden, alveol denilen baloncuk şeklindeki hava keseciklerinden, kan ve lenf damarlarından oluşur.
 
Soluduğumuz hava ağız, burun, nefes borusundan bronşlara, ardından da alveollere gelir. Alveollerin üzerindeki kan damarları sayesinde kana oksijen verilip, karbondioksit geri çekilir.
 
Akciğer kanseri nasıl oluşur?
Vücudumuzda milyonlarca hücre vardır ve bu hücreler bir araya gelerek organları oluşturur. Hücreler yaşlandığında veya hasar gördüğünde yıkılıp, tekrar yenisi yapılır. Yapılan bu hücreler bazen gereğinden fazla büyür ve artar. Tümör adı verilen bu anormal hücre büyümesi, her zaman kanser hücresi değildir. Kanser olmayan tümörlere bening tümörler denir. Bazı tip tümörler ise, yanındaki hücreleri bozar. Bunlara maling tümörleri adı verilir ve kansere yol açarlar.
 
Akciğer kanserinde de, akciğer dokusundaki hücreler, kontrol dışı olarak gereğinden fazla çoğalır ve bu çoğalma sonunda, akciğerde maling tümörleri oluşur.

Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayanlar şeklinde iki tip akciğer kanseri vardır. Küçük hücreli olmayan kansere daha sık rastlanır. Bu tip akciğer kanseri, hızlı büyümez ve diğer organlara hemen zarar vermez. Küçük hücreli olan ise daha hızlı büyüyüp, diğer organlara daha çabuk zarar verirler. Kanser lenf sistemi ve kan dolaşımı ile vücuda yayılabilir. Bu yayılmaya metastaz adı verilir.

Belirtileri nelerdir?
·        Kesik kesik solumak,
·        Geçmeyen sık öksürük,
·        Solunum sırasında hırıltılı sesler çıkarma,
·        Ses kısıklığı,
·        Göğüs ağrısı,
·        Tekrarlayan bronşit,
·        Baş ağrısı,
·        Ateş yükselmesi,
·        Omuzda ve kollarda ağrı,
·        Boyunda ve yüzde şişlik,
·        İştahsızlık,
·        Yorgunluk ve halsizlik,
·        İstemeden kilo kaybı.
 
Nasıl tespit edilir?
Yukarıdaki belirtilere sahip olanların bir an önce doktora başvurması gerekir. Bu hastalara önce normal akciğer röntgeni çekilir. Eğer röntgende kitleler görülürse, hasta bilgisayarlı tomografiye alınır. Röntgene göre daha detaylı bilgi veren bilgisayarlı tomografiden sonra sıra, akciğer biyopsisine gelir.

Kanser tanısı, biyopsi sonunda konulur. Kanser olduğu tespit edilen hastalara, tümörün diğer organlara yayılıp yayılmadığını anlamak için bazı ek tetkikler yapılır.

Eğer metastaz yok ve tümör küçük bir yerde odaklanmışsa, kanserli bölge ameliyatla çıkartılır. Radyoterapi ve kemoterapi de kanserin hızlı büyümesini durdurabilir.

Kansere Karşı Doğru Beslenme Rehberi


Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,8/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,8 / 5 yıldız (2594 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?