Ana sayfa English
Şimdi ek besinler zamanı!

Bebeğiniz 6 aylık olduysa, ek besinleri sindirmeye hazır demektir. Önce pirinçle işe başlayın, ardından yoğurt, sebze püresi gibi sıvı haldeki besinlere geçin.

Doğumdan sonra ailelerin en heyecanlı dönemi, bebeklerinin 6 aylık olup, ek gıdalara başlayacakları zamandır. Bebeklerinin büyüdüklerini düşündükleri bu döneme bir an evvel geçebilmek için sabırsızlanırlar. Hatta kimi zaman bebeklerinin 6 aylık olmasını beklemeden, 4 aylıkken ek besinleri vermeye başlarlar.
 
Bebeklerin merkezi sinir sistemleri, mide-bağırsak sistemleriyle böbrekleri, 6 aydan sonra gelişir. Bu nedenle ek besinlere de, ancak 6 aydan sonra geçebilirler. Daha erken dönemlerde verilen ek besinler, bebeklerde böbreklerin yükünü artırmak, gaz, ishal gibi sindirim problemlerine yol açabilir.
 
Ek besinler, daha fazla besine ihtiyaç duyan bebekleri doyurmakla kalmaz, konuşma kaslarının gelişimine de yardımcı olur. Bu arada bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olabilmeleri için anne sütü vermeye de devam edilir.
 
İlk ek besinler hangileri olmalı?
6 aylık olan bebeğe ilk verilecek besin pirinç olmalıdır. Kolay sindirilmesi, alerji riski taşımaması ve glutensiz olması nedeniyle ilk önce pirinçten yapılmış muhallebi tercih edilmelidir. Ardından sebze püresi, yoğurt gibi sıvı formdaki diğer besinler gelir.
 
Anne sütü almayan bebekler, ek gıdalara daha geç alışır. Çünkü annenin beslenme alışkanlıkları nedeniyle ve annesinin sütü dolayısıyla ek besinlere alışan bebek, yeni besinlere daha kolay adapte olur. Formül mamalarla beslenen bebek ise, mamanın markası değişmedikçe, tadı da değişmediği için hep aynı tadı arar ve ek besinleri reddeder.
 
Formül mama ile beslenen bebeklerin ek gıdalara alışmasını kolaylaştırmak için, mamanın kaşıkla verilmesi gerekir. 6 aylıktan önce sadece emme reklefsi olan bebek yiyeceği, diliyle ağzının içinde çeviremez. Hele bir de biberona alıştıysa, ek gıdaları almayı baştan reddeder. Dolayısıyla yemek saatleri adeta bir kabusa dönüşür. Bu durumda bebeklerinin bir türlü doymadığını düşünen anneler, kaşıkla uğraşmak yerine biberon mamasını vererek, sadece kendilerini rahatlatırlar. Fakat bebeğin ek besinlere geçme zamanı geldiğinde, sorun daha da büyüyerek karşılarına çıkar. Biberonun kolaylığına alışan bebekler, ek besinleri daha zor kabul eder.
 
Ek besin dönemleri ve besinler hangileridir?
4-6 ay: Bu dönemde bebeğe verilecek ek besinlerin çok iyi ezilmiş ve pütürsüz olmaları gerekir.
 
6-9 ay: İlk ay, ek besinlerin iyice ezilmiş, püre kıvamında olması gerekir. 8. aydan itibaren evde pişirilen yiyeceklere geçilir.
* Bebeğinizin besinlerden yeterince vitamin ve mineral alması için, yemeklerin sadece suyunu değil, tanesini de kendi suyunda ezerek vermeyi ihmal etmeyin.
* Bebeğinize iyi beslenme alışkanlığı kazandırmak için mama sandalyesini masaya yaklaştırın.
* Bazı içecekleri bardakla içirmeyi deneyin.
* Bebeğinizi çiğneme konusunda cesaretlendirmek için, yiyecekleri küçük lokmalar haline getirin.
 
 Her bebek katı yiyeceklere hazır olmayabilir. Bebeğinizin katı besinlere hazır olup olmadığını şöyle anlayabilirsiniz;
·        Bebek yardımla oturabiliyorsa,
·        Baş ve boyun kaslarını kontrol edebiliyorsa,
·        Kaşığa doğru uzanıyorsa,
·        Doyduktan sonra başını uzaklaştırıyorsa,
·        Normal bir beslenmenin sonunda doymuyor, daha fazla süt istiyorsa,
·        Gece uykuları tam olmasına rağmen, son dönemlerde gece ortasında açlıkla uyanıyorsa,
·        Boy gelişimine göre, ağırlık gelişimi yavaşlama gösteriyorsa, bebeğiniz katı besinlere hazır demektir.
 
9-12 ay: Bu dönem, bebeğinizin erişkin yemekleri iyice sindirebileceği bir dönemdir.
* 9. aydan itibaren bebeğin kendisinin yemesine izin verin. Desteğinizi de eksik etmeden dağıtıp, dökse bile kendi yemesi konusunda bir sınırlama getirmeyin.
* Diş çürümelerine karşı, şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
* Bebeğin artık yemek saatlerini öğrenmeye başladığı zamandır. Bu nedenle aile bireylerinin olumlu yeme davranışları içinde olması gerekir.
* Yemek saatlerinin eğlenceli olmasına özen gösterin.
* Bebekler parmakla yenilen yiyeceklerden hoşlanırlar. Bu nedenle ekmek, patates, köfte, elma, muz gibi yiyecekleri küçük parçalar haline getirerek, bebeğin tabağına koyun. Fakat boğazına kaçmak gibi olumsuz bir duruma karşı da, yalnız bırakmayın.
 
 
Ek besinler piramidi
 
Sağlıklı bireyler yetiştirmek için, bebeklerimize sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmeliyiz. Yaşamın ilk yıllarında kazanılan sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları, bireyi yetişkinlik döneminde çeşitli hastalıklara karşı korur.
 
Tüm dünyada çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinebilmesi için beslenme piramidinden yararlanılır. Beslenme piramidi, çocuğun bir gün boyunca alması gereken; enerji, protein, yağ, vitamin ve mineral gibi temel besin maddelerinin tümünü kapsadığı gibi, birbirini de tamamlar.
 
İnsan organizmasının düzenli çalışması, büyüyüp gelişmesi için besin öğeleri aynı anda birlikte tüketilmelidir. Örneğin A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılması için yağ gereklidir. Veya demirin kullanılması ve folik asidin aktif hale gelmesi için C vitaminine ihtiyaç varken, kalsiyum ve fosforun kemiklerde depolanması için de D vitaminin alınması gerekir.
 
 
 
PİRAMİDİN 1. KATI: YAĞ VE TATLI GRUBU
Yağlar ve tatlılar, piramidin en tepesinde yer alır ve en küçük bölümü oluşturur. Vücuda enerji sağlayan en önemli grup olan yağlar ve tatlılar, vitamin ve mineral açısından fakirdir.
 
-         Yağ grubu: Yağlar, günde 3 tatlı kaşığını geçmemelidir. Yağlardan sadece zeytinyağı tercih edilmelidir.
-         Tatlı grubu: Sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Ayrıca çocuğunuz pütürlü gıdalara alışık ise haftada bir kez 1 avuç içi kadar kuruyemişi, kabuğunu soyarak verebilirsiniz.
 
 
PİRAMİDİN 2. KATI: SEBZE VE MEYVE GRUBU
Posa ve fitokimyasallar açısından zengin olan sebze ve meyve grubu, en çok da C vitaminini barındırır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, A, C ve B grubu vitaminleri açısından zengindir. A ve C vitaminleri, çocuğun büyüme ve gelişmesinin yanı sıra, hastalıklardan koruyan önemli vitaminlerdir. Bu grup besinlerinin günde en az 4 porsiyon ve çiğ olarak tüketilmesi gerekir.
 
-         Sebze grubu : Günde 3 porsiyon olmak üzere, ½ tabak doğranmış veya çiğ veya pişmiş sebze.
-         Meyve grubu: Günde 2 porsiyon olmak üzere, 1 orta büyüklükte meyve.
 
 
PİRAMİDİN 3. KATI: SÜT VE ET GRUBU
Piramidin 3. katında yer alan süt ve et grubu, çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişimi için son derece önemlidir. Et grubu, kaslarının güçlenmesi, kan yapımı, vücudun sağlıklı büyümesi ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Et grubundan günde 2 veya 3 porsiyon tüketilmesi gerekir.
 
Süt grubu ise başta kalsiyum olmak üzere mineraller ve vitaminler (özellikle A ve B grubu vitaminleri) açısından zengin olup, kemiklerin, dişlerin gelişimini, sinir ve kasların düzenli çalışmasını sağlar.
 
 
-         Süt grubu: Günde 2 porsiyon, 2 bardak süt, yoğurt veya 50 gram pastörize peynir, 1 bardak süt grubu.
-         Et grubu: Günde 2 porsiyon, 30 gram et/tavuk/balık veya 4 yemek kaşığı kuru baklagil veya 1 yumurta.
 
 
PİRAMİDİN 4. KATI: TAHIL GRUBU
Bebek beslenmesinde tahıllar, temel enerji kaynağıdır. Tahıllar grubunda bitkisel protein ve B grubu vitaminleri bulunur. Kurubaklagillerle birlikte tüketildiğinde protein ihtiyacını daha iyi karşılayan tahıllardan günde 4 porsiyon tüketilmesi önerilir.
 
-         Tahıl grubu: Günde 6 porsiyon, 1 porsiyon dilim ekmek veya 2 kaşık pilav veya 2 kaşık makarna veya 1 orta boy patates.

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 4,3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

4,3 / 5 yıldız (4753 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?