Ana sayfa English
DİYET GÜNDEMİ

Smokerlyser’le sigaradan hemen kurtulun

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından olan sigarayı bırakma çabası, bilinç düzeyine bağlı olarak tüm dünyada artış gösteriyor. Fakat kimi zaman sigaranın zararlarının kişide henüz ortaya çıkmaması, kimi zamansa umutsuzluk, iyi niyetlerle başlayan bu çabayı yarım bırakıyor.

Oysa bugün pek çok ölümcül hastalığın en büyük sorumlusunun sigara olduğu, bilimsel olarak kanıtlandı. Öyleyse sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için daha ne bekliyorsunuz?
 
Tek yapmanız gereken The Smokerlyser edinip, en kısa zamanda sigaradan kurtulmak.
 
The Smokerlyser nedir?
The Smokerlyser sigara içen kişilere karbon monoksit (CO) düzeylerinin uğradığı zararı görünür bir şekilde gösteren ‘Sigara Bırakma Programları’ sırasında kullanılan bir karbon monoksit test cihazıdır.
 
Solunumu test eden Smokerlyser kaydedilen ilerlemeleri şematik olarak göstererek, sigarayı bırakmaya çalışanlara gerekli motivasyonu sağlar. Böylece kişi, kendi solunumu üzerinden iyileşmesini günden güne izleyerek, nikotine olan bağımlılık düzeyini kontrol edebilir.
 
Karbon monoksit vücudu nasıl etkiler?
Uzun süre sigara içenlerde daha çok görülen karbon monoksit, kirli veya dumanlı havadan ya da tütünlü ürünlerle ciğerlere, ciğerlerden de kana geçer. Karbon monoksit, oksijen gibi kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobine 200 kat bağlanır ve vücudu oksijensiz bırakır.
 
Karbon monoksitin zararları nelerdir?
·       Sigara içenler, karbon monoksit nedeniyle, oksijenin ancak yüzde 2- 20 arasını kullanabilirler. Bu durumda vücut, oksijen yetersizliğini telafi etmek için daha az enerji ile daha çok çalışma durumunda kalır.
·       Sigara içenlerin kalbi, vücuda oksijen sağlamak için daha hızlı çarpar.
·       Kalp, daha az oksijen alır ve bu da kalp kaslarının zarar görmesi ve ani ölüm riskini artırır.
·       Sigara içen kişi, vücudun herhangi bir egzersiz sonucu oluşan fazladan taleplerine karşı oksijen için çok az yeri kaldığından, daha çok nefessiz kalır.
·       Atardamarlar kolesterole karşı daha geçirgendirler ve dolaşım problemleriyle birlikte, kalp krizi riskini artırarak yağ birikimine neden olur.
·       Hamile bir kadın sigara içerse, bebeğin sağlıklı büyümesi için gereken oksijen desteği azalır.
·       Oksijen eksikliği konsantrasyonu etkiler ve yorgunluğa yol açar.
·       Karbon monoksit kanın yoğunlaşmasına neden olur.
  
Sigarayı bıraktığınızda kanınızdaki karbon monoksit düzeyi neredeyse hemen düşer. Birkaç gün içinde sigara içmeyenlerin düzeyi ile aynı hale gelir ve kanınız daha fazla oksijen taşır. Daha fazla enerjiye, daha iyi dolaşıma ve artan konsantrasyona sahip olursunuz.
 
Smokerlyser’le size sadece ‘sigarayı bırakmayı’ istemek kalıyor

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,3 / 5 yıldız (952 oy kullanılmış) Oy verdiğiniz için teşekkürler


 
Hiç diyet uyguladınız mı?