Ana sayfa English
Doğru beslenmeyle, çürüksüz dişler

Ülkemiz gibi damak tadı, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önüne geçen toplumlarda en büyük bedeli, çocuklar ödüyor. Karbonhidrattan zengin beslenme ile büyüyen çocuklarımızın dişleri, şimdiden çürüklerle doluyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, her yaştan insanın sağlığını korumak ve geliştirmesi için son derece önemlidir. Ancak bizim gibi damak tadı, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önüne geçen toplumlarda, bu konuda çok hata yapılır. Yetişkinler beslenme tercihlerindeki hatalarının bedelini çeşitli sağlık problemleriyle öderken, onların bilinçli bakımına muhtaç durumdaki bebekler ve küçük çocuklar, hiç de sorumlu olmadıkları bu yanlışların kurbanı olurlar. Doğal olarak hızlı gelişme ve büyüme döneminde oldukları için, öncelikle kemik dokuları bu durumdan zarar görür. Özellikle de dişleri…
            Dört yaşında ağzındaki tüm dişleri çürümüş bir çocuğu düşünmek bile istemeyiz ama, gerçek hayatta bu durumda olan çok sayıda çocuk var, ne yazık ki! Bu nedenle, sağlıklı ve dengeli beslenmenin diş sağlığı ile ilişkisini ele almak ve muhtemel soruları cevaplamak istedik.
 
            Çocuklar için sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?
            Sağlıklı beslenme, çocuğunuzun büyüme ve gelişimi için gerekli tüm gıdaların dengeli bir şekilde alınması demektir. Dengeli beslenme, çocuğunuzun sebze, meyve, süt, et, balık ve yumurta gibi ana besin gruplarını düzenli bir şekilde tüketmesiyle mümkün olur.
 
            Çocuğumun beslenme şekli, diş sağlığını nasıl etkiler?
            Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor: Dengeli beslenme çocuğunuzun genel vücut gelişimini etkilediği gibi onun diş ve dişeti gelişiminde de çok önemli rol oynamaktadır. Örneğin, karbonhidrattan zengin beslenme düzenine sahip bir çocuk, diş çürüklerinin oluşumu açısından risk altındadır.
 
            Çocuğumun beslenmesini diş sağlığı açısından güvenli hale nasıl getirebilirim?
            İlk yapılacak şey, dengeli beslenmedir. İkincisi de çocuğunuzun şeker veya nişasta içeren gıdaları hangi sıklıkta tükettiğini tespit etmektir. Nişasta içeren gıdalar ekmek, kraker, pasta ve patates cipsi gibi yiyeceklerdir. Şeker konusuna gelecek olursak, sadece evdeki şeker kutusu ile bunu sınırlandırırsak, kendimizi yanıltmış oluruz. Çünkü günlük olarak tükettiğimiz birçok gıda şeker ihtiva eder. Örneğin, meyveler ve süt ürünleri gibi son derece besleyici gıdalarda bile değişik yoğunlukta şeker bulunur.
 
            O halde nişasta ve şeker içeren gıdaları çocuğuma hiç vermeyecek miyim?
            Tabiî ki hayır. Bu gıdaların birçoğu, çocuğumuzun büyümesi ve gelişimi için gerekli besinleri içerir. Yapmanız gereken seçici olmak ve bunların yeneceği zamanı doğru tayin etmektir. Nişasta veya şeker içeren gıdaların ana öğünlerle beraber yenmesi, bir başka deyişle ara öğün olarak tüketilmemesi gerekir. Bu gıdalar arasında, özellikle yapışkan olanları en tehlikeli olanlarıdır. Nişasta ve şeker gibi yapışkan yiyecekler, dişlerin üzerine yapışıp uzun süre orada kalabilirler. Bu da diş çürükleri açısından oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu konuda detaylı bilgi almak için diş hekiminize danışmanız daha doğru olacaktır.
 
            Dengeli beslenme çocuğumun fluorid ihtiyacını da karşılayabilecek mi?
            Maalesef hayır. Dengeli beslenme her zaman çocuğunuz için gerekli olan fluorid ihtiyacını karşılayamayabilir. Eğer çocuğunuz bir diş hekimi gözetiminde ise, çocuğunuzun diş çürüklerinden korunması için ihtiyacı olan fluoridin hangi yolla alınması gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir.
 
            Katı gıdalarla beslenmeyen bebekler için ne önerirsiniz?
            Bebeklerde yapılması gereken en önemli şey, bebeğinizin ağzında dişleri varsa, uykudayken veya uyumadan önce biberonla beslenmesini önlemektir. Biberon içerisine konuşan süt, ballı veya reçelli süt, meyve suyu veya mamalar, bebeğinizin dişleri üzerine yapışır ve uyku sırasında zaten azalmış olan tükürük akışından dolayı ağız içinde derhal aside dönüşüp dişlerini çürütür. Eğer bebeğiniz biberonsuz uyumuyorsa, biberon içine sadece su koyarak onun uykuya dalmasını sağlayın.
 
            Çocuğunuzun diş ve dişeti sağlığı için neler yapmalısınız?
 • Çocuğunuzun diş sağlığı açısından doğru beslenmesinin kontrolü için mutlaka bir diş hekimine başvurun.
 •  Alışveriş yaparken şeker ve nişasta içeren gıdalarda daha seçici davranın. Bu gıdaların tüketimini azaltmaya çalışın.
 •  Çocuğunuzun beslenme zamanlarını düzenleyin ve her öğünde besleyici değeri yüksek gıdalarla beslenmesini sağlayın.
 • Dengeli beslenmede çocuklarınızın şeker ve nişasta içeren gıdaları, sadece ana öğünlerde tüketmesine izin verin.
 • Bebeğinizin uyku sırasında içinde şeker bulunmasa dahi süt veya meyve suyu içeren biberonla uyumasına izin vermeyin. Uykuya dalması için biberon alışkanlığı varsa sadece su vermeyi tercih edin.
 •  Eğer çocuğunuz sakız çiğnemeyi seviyorsa, xylitol gibi ağız bakterileri tarafından kullanılamayan türde şeker ya da tatlandırıcı içeren sakızları çiğnemesini sağlayın.
 • Üzerinde diş dostu logosu bulunan ürünleri tüketmeyi tercih edin.

Geri
Dt. Nilgün ARI
Diş Hekimi

http://www.mylifediyet.com

 • Currently 2,7/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

2,7 / 5 yıldız (865 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?