Ana sayfa English
Sıcaklara karşı bol su içelim

Aşırı sıcaklar başta hamileler, yaşlılar ve çocuklar olmak üzere sağlığımızı tehdit ediyor. Sıcaklara karşı bol su içip, bazı önlemler alarak sağlığımızı koruyabiliriz.

 
Ülkemiz son yılların en sıcak ve kurak yazını geçiriyor. Bazı bilim adamları bu durumu küresel ısınmanın etkileri olarak açıklarken, bazılarına göre bu durum, küresel ısınmanın etkisinin sadece habercisi...
 
Açıklamalar ne yönde olursa olsun, sonuçta doğanın dengesi hızla bozuluyor ve tüm diğer canlılar gibi biz insanlar da yeni duruma karşı adapte olma savaşı veriyoruz.
 
Fakat aşırı sıcaklara adapte olabilmek, hiç de kolay değil. Çünkü vücudumuz ancak belirli sıcaklık dereceleri içinde yaşamını sürdürebiliyor. Sıcaklık yükseldikçe cildimizdeki gözeneklerden terleme yoluyla, mineral maddelerle birlikte su kaybediyoruz. Oysa vücut ağırlığımızın yüzde 10’u oranında bir su kaybı bile, şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına neden oluyor. Bu oran yüzde 20’ye çıktığında yaşamımız tehlikeye giriyor. Bu durum özellikle bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayan hamile, yaşlı ve çocuklarda ölümlere kadar varabiliyor.
 
Korunmak için ne yapmalıyız?
Belki susuzluğu ve aşırı sıcakları engellemeyiz ama, aşağıdaki önlemleri alarak, en azından etkilerini azaltabiliriz.
 
Su içmek için susamayı beklemeyin
Vücut kaybettiği suyu, susama duygusuyla belli eder. Ancak bazen yaşlılar ve çocuklar bu kaybı fark edemeyebilir. Bu nedenle aşırı sıcaklarda, su içmek hayat kurtarır. Özellikle hamileler, yaşlılar ve çocukların içtiği suyun, gün boyunca 2-2 buçuk litrenin altına düşmemesi son derece önemlidir.

su
 
Sıvıyı besinlerden de alın
Terleme yoluyla kaybettiğiniz sıvıyı, suyun yanı sıra besinlerden de almaya çalışın. Aşırı sıcaklarda daha sulu besinleri tercih edin. Yoğurt, ayran, cacık, meyve, meyve suları, şekersiz komposto, açık çay veya soğuk çaylar, bitki çayları gibi içecekler, içme suyunun yanı sıra sıvı ihtiyacınızı karşılamaya yardım eder.
 
Ağır ve yağlı yemeklerden kaçının
Protein içeren besinleri, tek başına değil, sebzelerin yanında tüketmeye çalışın. Proteinler, hem vücut sıcaklığını hem de su kaybını artırır. Özellikle ağır et yemekleriyle birlikte hamur işleri, kalp hastaları için son derece tehlikelidir. Bu nedenle kalp hastaları aşırı sıcaklarda zeytinyağlı sebze yemekleri ve meyveyi tercih etmelidir.
 
Tansiyon sorunu olanlara dikkat
Aşırı sıcaklar metabolizmaya göre farklı tepkiler oluşturabilir. Tansiyonu yüksek olanların kan basınçlarının daha da yükselmesine neden olurken, bazılarında da tansiyon düşüklüğüne yol açar. Tansiyonu yüksek olanların öncelikle güneşe fazla çıkmayıp, ağır ve yağlı yemeklerden kaçınıp, bol su tüketmesi gerekir. Tansiyonu sıcaklarla birlikte düşenlerin ise, günde 2 şişe maden suyu sodası tüketip, sabahları birkaç zeytin yemesini öneririz. Ayrıca tansiyon düşüklüğüne, içine tuz katılmış veya sodayla karışık ayran da iyi gelir.
 
Ağır aktivitelerden kaçının
Yemek yedikten sonra mutlaka dinlenin ve ağır aktivitelerden kaçının. Eğer egzersiz yapıyorsanız, aşırı sıcak ve nemin olmadığı saatlerde, fazla yorulmadan yapın. Özellikle kalp hastalarının aşırı sıcak havalarda yorulmaması önemlidir.
 
Daha yavaş hareket edin
İşiniz gereği ağır aktiviteler yapıyorsanız, günü sıcağa göre planlayın. Ağır hareketleri günün serin zamanında, hafiflerini ise daha sıcak zamanlara bırakın.
 
Açık renkli giysiler giyin
Açık renkli giysiler güneş ışınlarını yansıtırken, koyu renkliler toplar. Bu nedenle yaz boyunca açık renkli, hafif ve rahat giysiler giyin. Ayrıca pamuklu giysiler terlemeyi azaltır.
 
Alkolden uzak durun
Alkol, özellikle sıcak havalarda kan damarlarını genişlettiği için tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Sıcak havalarda alkol tüketmemeye çalışın.
 
Güneşte fazla kalmayın
Saat 11:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Eğer çıkmak zorunda kalırsanız, başınıza geniş kenarlıklı bir şapka takın ve gölgeden yürüyün.
 
Besin zehirlenmesine dikkat
Havaların aşırı ısınması yiyeceklerin kolay bozulmasına neden olur. Bu nedenle yiyeceklerinizi olabildiğince günlük hazırlayıp, kalanı da buzdolabında koruyun. Eğer ısıtmanız gerekirse, sadece tüketebileceğiniz kadarını ısıtın.
 
İlaçlarınızı koruyun
Özellikle aşı ve insülinler sıcaktan en çok etkilenen gruba girer. Aşırı sıcaklar bunların etkinliğini azaltabileceği için özel muhafazalı çantalarda taşımaya dikkat edin.
 
Sağlıklı bir yaz dileğiyle…

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,7/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,7 / 5 yıldız (904 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?