Ana sayfa English
Kreşte nasıl besleniyor?

Sabahın erken saatlerinde sizinle yola çıkıp, kreşe giden çoğunuzun yediklerini kontrol edemeyebilirsiniz. Ama iyi bir kahvaltı ve akşam yemeğiyle, eksikliklerini tamamlayıp, sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Onlar, tıpkı sizler gibi sabahın ilk ışıklarında kalkıp, yoğun bir güne hazırlanıyorlar. Siz işinize giderken, henüz 2-3 yaşındaki çocuklar kreşe doğru yola koyuluyorlar.
 
Hepsinin anne ve babası sizler gibi çalışıyor. Anne ve babaları günlerinin en az 8 saatini nasıl işyerinde geçiriyorlarsa, onlar da 8 saatlerini kreşte geçiriyorlar. Anne ve babaları para kazanıyor; onlarsa bir yandan sosyalleşip gelecekteki günleri için hazırlık yaparken, diğer yandan ailelerine 8 saatliğine de olsa nefes aldırıyorlar.
 
Sabah kahvaltıdan sonra başlayan bu yolculuk, büyüyene kadar devam ediyor. Daha çok şehirlerde büyüyen çocuklarda geçerli olduğu için kent kreşçileri olarak da tanımlayabileceğimiz bu çocukların yaşamları, önce kreşlerde, sonra yuvalarda, son olarak da okullarda şekilleniyor.
 
Yeterince sağlıklı ve dengeli beslenebiliyor mu?
Peki bu arada ne yiyip ne içiyorlar? Tam da büyüme ve gelişme çağında olan kent kreşçileri yeterince sağlıklı ve dengeli beslenebiliyorlar mı?
 
Sizin gibi pek çok aile aynı soruyu soruyor. Onlarca kreş içinden, çocuğunuz için en uygununu seçmek yetmiyor, gün boyunca nasıl beslendiğini düşünmeden edemiyorsunuz. Mesela yardımsız yemek yiyebilecek mi? Yediği besinler, sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yeterli mi?
 
Çocuğunun sağlıklı beslenmesinin öneminin bilincinde olan anne ve babalar, çocuklarında beslenmeye bağlı hastalıkların kökeninde bu soruların yattığını çok iyi biliyor. Bu aileler, çocuklarının büyüme ve gelişme geriliğinden diş hastalıklarına kadar pek çok problemin, yeterince dengeli ve sağlıklı beslenmediği taktirde ortaya çıkacağının farkında. Bu yüzden çocuklarının sağlıklı ve dengeli beslenmesine son derece dikkat ediyor.
 
Bir çocuğun sağlıklı büyümesi için, besin grubunda yer alan tüm yiyecekleri tüketmesi gerekir. Bunun için çocukların 2 yaşından itibaren, besin gruplarında yer alan tüm yiyecekleri içeren, sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlıkları edinmesi son derece önemli. Bu tür bir beslenme çocuğun, fiziksel ve zihinsel gelişiminde etkili olduğu gibi, ileri yaşlarda, kalp ve damar hastalıklarından, diabet, obezite ve bazı kanser türlerinden de korunmasına yardımcı oluyor.
 
 
Kreşte beslenmesini nasıl kontrol edebilirsiniz?
·        Kreş yöneticisinden aylık mönüleri isteyin. Çoğu kreş; kahvaltı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere 3 öğün yiyecek servisi yapar. Mönüde genellikle çocuğun sevdiği yiyecekler bulunur (Maalesef ülkemizde kreş ve okul yiyecek listeleri çok bilinçli hazırlanmamaktadır).
·        Mönünün bir kopyasını buzdolabınıza asın ve kahvaltıyla birlikte akşam yiyeceklerini kontrol edip, eksik besin grubu ile tamamlayın.
·        En zor dönem, ilk günlerdir. Yabancı ortam, kalabalık ve ilginin eve göre daha az olması nedeniyle, yemek yemesi problemli olabilir. Bunları göz önüne alarak, mutlaka evde kahvaltı yaptırın. Yarım saat daha az uyuması onu etkilemez ama aç olarak kreşi gittiğinde, hayatı boyunca kahvaltı etmek istemeyecektir.
·        Sabahın erken saatlerinde kapsamlı bir kahvaltı hazırlamanız zor olabilir ama, 1 bardak süt ve bir dilim krem peynirli ekmek veya 1 kase cornflakes veya 1 bardak meyve suyu ile tost yemesi bile onun için yeterlidir. Kreşte arkadaşları ile yapacağı kahvaltı, ara öğün yerine geçecektir.
·        Her gün kreşte ne yediğini mutlaka sorun ve mönü ile karşılaştırın. Bir süre sonra hangi yiyecekleri yediğini, hangisini sevip, hangisini sevmediğini kolayca tespit edebilirsiniz.
·        Öğle yemeğinde bulunan yiyeceklerin aynısını akşam yemeğinde vermeyin. Akşam yemeklerini, kreşte yediği ve yemediği yemekleri göz önüne alarak hazırlayın.
·        Çorbalar, pilav, makarna, püre gibi yemekler, çocukların sevdikleri ve kolay yedikleri yemeklerdir. Ancak sizin yaptıklarınızla, kreştekiler arasında lezzet farkı varsa, sizin yemeklerinizin tadını arayacaktır. Özellikle ilk günlerde öğretmeniyle, gün içinde neyi, ne kadar yediğini mutlaka konuşun ve eksik kalan besinleri evde tamamlamaya çalışın.
·        Çocuğunuz bazı yiyecekleri sevmeyebilir. Bu konuda öğretmeninden yardım isteyin. Çocuklar öğretmenlerinin sözlerini kural olarak kabul edip, evde de aynısını uygular.
·        Kreş yöneticisinden çocuğunuzu, hangi besinin, ne için gerekli olduğu konusunda bilgilendirmesini isteyin.

Geri
Servet Şahin
Medikal Editör

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,7/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,7 / 5 yıldız (905 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?