Ana sayfa English
Ramazanda neden kilo alınır?

Bütün bir günün açlığını, iki öğüne sığdırarak oruç tutanlar, Ramazan ayı boyunca kilo alırlar. Kilo almamak için az miktarlarda ve düzenli yemek yemenin yanı sıra, kızartmalardan, yağlı yemeklerden ve tatlılardan uzak durmak gerekir.

Ramazan ayı boyunca sadece 2 öğün yemenize rağmen, siz de kilo alanlardan mısınız? Peki neden kilo aldığınızı biliyor musunuz?
 
Çünkü uzun süren açlık sırasında, metabolizmanız daha az enerji harcıyor. Açlık nedeniyle hareketleriniz de yavaşladığı için, bazal metabolik hızınız düşüyor. Bu arada kendisini açlığa alıştıran vücudunuz enerjiyi daha az harcayıp, olabildiğince depolamaya çalışıyor.
 
Gün boyunca açlık hissedip iftarda yemeğe oturduğunuzda, insülin hormonunuz daha fazla salgılanmaya başlıyor. Bu nedenle, iftardan sonra canınız daha çok tatlı yemek istiyor. Tatlı yemeğe devam etmeniz durumunda, vücudunuz insülin salınımını artırıyor, sonuçta vücut yağı, özellikle de bel bölgesindeki yağlanma artıyor. İnsülinin fazla salınması, zamanla (hiperinsülinemi=hiperlipidemiyi) diyabet ve koroner kalp hastalığı riskini artırıyor. Dolayısıyla iftardan sonra gereğinden fazla yemek tüketimi, vücudun bel bölgesindeki yağ oranını artırıp, tehlikeli kilo artışına neden oluyor.
 
 
Kilo almamak için neler yapmalısınız?
 
·      İftarınızı; peynir, pastırma, hurma, zeytin, söğüş salata gibi iftariyeliklerden oluşan hafif bir kahvaltı ile açın ve mutlaka bol su için.
·      Akşam yemeğini, iftardan 1-2 saat geçtikten sonra yiyin. Yemekte sebze, et ve etin yerini tutacak kurubaklagilleri tüketin.
·     Yemekten 1-2 saat sonra tatlı yerine, meyve tüketin. Mutlaka tatlı istiyorsanız, sütlü tatlıları veya az şekerli meyve tatlılarını tercih edin.
 • Mutlaka sahurda kalkmaya çalışın. Ramazan boyunca kilo alanların çoğu, sahurda kalkmayıp, gece yatmadan önce yemek yiyenlerden oluşur. Kilo almamak için sahurda kalkıp, protein ve kompleks karbonhidratlar içeren besinleri tüketin. Size önerimiz sahurda, tatlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durup, hafif bir kahvaltı ederek, bol su içmeniz.
 • İftardan sahur bitimine kadar, günlük ihtiyacınız olan 8-10 bardak sıvıyı su, çay ve bitki çayları ile tamamlayın.
  
Kimlerin oruç tutması sakıncalıdır?
 
·      Gelişme çağında olan çocukların oruç tutmaları; boy uzaması, kilo artışı, büyüme ve gelişim süreçlerini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle büyüme çağındaki çocukların oruç tutması sağlık açısından sakıncalıdır.
 • Özellikle diyabet ve hipoglisemi hastaları kesinlikle oruç tutmamalıdır. Çünkü bu hastaların, vücutlarındaki insülini dengeli tutabilmek için sık ve belirli miktarlarda besin tüketilmesi gerekir. Oruçla birlikte öğün atlamak, kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) neden olur. Gün boyunca yemek yemeyen bu hastalar, akşam yemek yedikten sonra kan şekeri aşırı yükselir; bu da, hiperglisemi komasına yol açar.
 • Ayrıca böbrek hastaları ve koroner kalp hastalarının yanı sıra, epilepsi hastaları, mide ve sindirim şikayetleri gibi kronik hastalıkları olan ve düzenli ilaç kullananların oruç tutmaları sağlık açısından sakıncalıdır.
 • Hamile ve emziren kadınların oruç tutmaları, bebeklerinin gelişimini olumsuz yönde etkiler.
 • Kısa süre önce hastalık veya ameliyat geçirenler, doktorlarına danışmadan oruç tutmamalıdır.

 

 


Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

 • Currently 2,6/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

2,6 / 5 yıldız (1010 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?