Ana sayfa English
Obezite tedavisinde aile desteği

Ekip işi olan obezite tedavisinde en büyük görev, aileye düşer. Ailenin obezlerin yanında olması ve cesaretlendirmesi, tedaviyi kolaylaştırır.

Obezite tedavisi bir ekip işidir. Doktor, diyet uzmanı, psikolog ve ailenin yer aldığı tedavi sürecinde en büyük görev, aileye düşer.
 
·        Obezlerin genellikle özgüvenleri eksik olur. Diyet ve kilo kontrolü için ev halkının yüreklendirmesi, yaşam tarzı değişikliklerinde desteklemesi, onlara güç verir.
·        Eleştiri içeren sözler ve davranışlar, onların çabuk kırılıp, diyetten vazgeçmelerine neden olur. Yakınınızdaki obez kişiyi cesaretlendirmek, diyetine uyumu artırır.
·        Onların yanında yer almak, bu yolda beraber yürümek, uzun vadede iyi sonuçlara yol açar.
·        Ev halkı diyet yapana menü konusunda yardımcı olmalıdır. Alışveriş ve yemek birlikte yapılırsa, diyete daha kolay adapte olunur.
·        Onlar diyet yaparken, aile de diyete yardımcı olmalıdır. Yani sizin tabağınızda kızartma dururken, onların tabağında haşlanmış sebze olmamalıdır. Bu dönem için eve misafir kabulü ve sosyal organizasyonları sınırlandırmak, psikolojik destekte en büyük yardımcıdır.
·        Üzüntü ve sıkıntılarını paylaşması için uygun ortamlar hazırlamalısınız. Bir yandan aşırı şişmanlık, diğer yandan kilo verme zorunluluğu, onları olumsuz duygulara iter. Bu duygularını paylaştıkları sürece, süreç daha kolay geçer.
·        Çevresindekiler tarafından, diyetisyenin hazırladığı listeye itiraz veya çeşitli öneriler gelebilir. Fakat hazırlanan liste, bir başkasına göre değil, sadece onun ağırlık, boy, kişisel özelliklerine göre hazırlanmıştır. Bu nedenle etrafından gelen eleştirileri ciddiye almayıp, önerilen günlük mönüyü uygulamasına destek vermelisiniz.
·        Hayata daha olumlu bakmasına yardımcı olun. Unutmayın, hayata olumlu bakan kişiler, hedeflerine çok daha kolay ulaşabilirler.

Geri
Zerrin Çelikkanat
Psikolog

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,7/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,7 / 5 yıldız (1069 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?