Ana sayfa English
Dünya obezite tehlikesinde!

Dünyayı hızla etkisi altına alan obezite, tedavi edilmediği taktirde birçok hastalığa yol açtığı gibi, yaşam süresini de kısaltan, tehlikeli bir hastalıktır.

 Günümüz dünyasının en önemli sağlık sorunlarından birisi olan obezite, vücuttaki yağ oranın normalden yüksek ve Beden Kitle Endeksinin 30 cm/kg’ın üzeri olmasıyla tanımlanabilir. Besinlerden alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olması sonucu ortaya çıkan obezite, tedavi edilmediği taktirde yaşam süresini kısaltan önemli bir hastalıktır.
 
Ülkemizdeki kadınların yaklaşık üçte birini, erkeklerin ise yaklaşık beşte birini etkileyen obezite, bazen genetik, bazen hormonal, bazen de kötü beslenme sonucu ortaya çıkar.
 
Hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın, obezite sistemli bir egzersiz ve diyetle düzeltilebilir ve düzeltilmelidir de! Çünkü ortaya çıkan sorun, sadece aşırı şişmanlıkla sınırlı kalmayıp dolaşım, solunum, sindirim gibi vücuttaki tüm sistemleri de olumsuz yönde etkiler.
 
Obezitenin yol açtığı bazı hastalıklar
 
Obezite türleri nelerdir?
Android ve Gyonoid olmak üzere 2 çeşit obezite vardır.
Android Obezite: Daha çok erkeklerde gözlenen bu tür obezite, vücudun üst kısmının şişmanlığıdır. Bu tip obezlerde; koroner kalp hastalığı, tip II diyabet hastalığı ve hipertansiyon görülme sıklığı daha fazladır.

Gyonoid Obezite:
Daha çok kadınlarda görülen bu tür, vücudun alt kısmının şişmanlığıdır. Bu tip obezlerde; rektum ve rahim kanseri daha çok görülür.
  
Obezite nasıl ölçülür?
Obezitenin en kolay ölçüm yöntemi beden kitle endeksidir. Bu endeks sayesinde obez olup olmadığınızı kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Beden Kitle Endeksi = Kilogram / (Boy)²

20-25              = normal
25-29.1           = kilolu
30-39.9           = obez
40`ın üstü        = morbit obezite


Obeziteyi saptamanın bir başka yöntemi, bel ölçünüzün kalça ölçümüne bölünmesidir. Bu ölçüm için evinizdeki mezurayı kullanabilirsiniz. Örneğin beliniz 98 cm, kalçanızın da 110 cm olduğunu varsayalım. Bel ölçünüz olan 98 cm’i, kalça ölçünüz olan 110 cm’e böldüğünüzde, sonuç 0.89 olarak çıkar. Bu rakam, sizin obez olduğunuzu gösterir. Çünkü,
Bel/Kalça Oranı = 0.85’in üzerinde olanlara obez denir.
 
Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir diğer tespit yöntemi de, baş ve işaret parmağınızla kolunuzun orta kısmını çimdikler gibi kavramınızdır. Kavradığınız kısım, 2,5 cm’den fazla ise, şişmansınız demektir!
Bütün bu yöntemlerin dışında, obezite tespiti modern teknoloji sayesinde çok daha ayrıntılı olarak yapılabilir. Vücut yağ kütlesini tespit etmeye yarayan teknolojik aletler su, kas, kemik gibi kilonun bileşenlerini de belirler. Tespit edilen bu değerlere göre, obezite tedavisine başlanır.
 
 
Obezitede beslenme tedavisi
 
Obezite, yaşam tarzındaki değişikliklerin yanı sıra, iyi bir egzersiz ve beslenme planı ile tedavi edilebilir.
 
 1. Obezite tedavisinin birinci kuralı, diyet yapmaktır. Belirli aralıklarla, düzenli yemek yeme alışkanlığının mutlaka kazandırılması gerekir. Böylece kişi hem kendisini aç hissetmez hem de hipoglisemi, hipertansiyon gibi hastalıklardan korunur.
 2. Tedavinin ikinci kuralını, günde en az 8-10 bardak su içilmesi oluşturur. Geçici tokluk duygusu yaratan su, aynı zamanda yağların daha kolay sindirilmesini sağlar. Bağırsak faaliyetlerini de düzenleyen su, vücutta oluşabilecek ödemi çözer.
 3. Günlük yağ alımı sınırlandırılmalıdır. Toplam yağ alımı, enerji gereksiniminin sadece yüzde 30’unu karşılamalıdır. Doymuş yağ ve kolesterolden yüksek yiyecek tüketimi azaltılmalı, bitkisel yağlar tercih edilmelidir.
 4. Şeker tüketimi mümkün olduğu kadar sınırlandırılmalıdır. Basit şekerler tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışır ve kan şekerini yükseltir. Bu nedenle kişi önce kendisini tok hisseder ama insülinin etkisiyle kısa bir süre sonra daha çok acıkır.
 5. Posalı yiyeceklerin tüketimi artırılmalıdır. Bağırsak fonksiyonlarını düzenleyen posa, tokluk duygusu da yaratır. Çiğ sebze, meyve, kuru baklagiller, kepekli tahıl ürünleri, kişinin günlük posa ve vitamin ihtiyacını karşılamaya yeter.
 6. Günlük alınan tuz miktarı sınırlandırılmalıdır. Suyun az, tuzun çok tüketildiği durumlarda vücutta ödem görülür. Ayrıca çoğu obezlerde, hipertansiyon sorunu da vardır. Böyle durumda tuzun, günlük beslenmeden tamamen kaldırılması gerekir. Tuzsuz yiyecekleri tüketirken zorluk yaşayanlara, sodyumu azaltılmış veya tamamen kaldırılmış özel tuzlar önerilir.
 7. Alkol ya hiç alınmamalı, ya da sınırlandırılmalıdır. 1 gr alkol, 7 kilokalori enerji verir. Bu nedenle alkolün alınmak zorunda olunduğu özel günlerde, günlük yiyecek miktarı azaltılmalıdır.

  Zayıflamayı kolaylaştıran öneriler 

 • Öğün atlamayın, 4-5 saatte bir yemek yiyin. Obezitenin yanında ayrıca tip I diyabetiniz de varsa, mutlaka her gün, aynı saatte yemek yiyin.
 • Porsiyon ölçülerinizi kontrol edin.
 • Günde en az 2 litre su için.
 • Diyeti sık sık bırakıp, yeniden başlamayın. Bu durum bazal metabolizmanızın hızını azaltır.
 • Her gün tartılmak yerine haftanın belirli günlerinde, aynı giysi ile aynı saatte tartılın.
 • Bol giysiler tercih etmeyin. Bu tür giysiler, kilo verme ihtiyacı hissetmenizi engeller.
 • Asansör yerine, merdiven kullanmaya dikkat edin.
 • Her zaman yapabileceğiniz bir aktiviteyi, haftanın 4 günü yapmaya çalışın.
 • Yediklerinizi bir deftere kaydedin. Akşamları kaydettiklerinizi kontrol edin. Bu, gece atıştırmalarınızı engeller.
 • Bitki çayları ve az şekerli limonata, tatlı ihtiyacını karşılamaya yeter.
 • Marketten alışveriş yaparken, aldığınız ürünlerin etiketlerini okuyun. İçeriğindeki yağ, şeker gibi maddelere dikkat ederek alışveriş yapın.
 • Belirli bir kiloya indiğinizde, kilo vermeniz durabilir. Endişelenmeyin, çünkü siz fark etmeseniz de, vücudunuz incelmeye devam edecek.
 • Asla ve asla, size özel olmayan şok veya standart diyetler yapmayın.
 • Diyet yaptığınız, beslenmenizi salata, ızgara ve diyet ürünlerle sınırladığınız, ekmeği kıstığınız halde bir türlü kilo veremiyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanına başvurarak, önerdiği diyeti uygulayın.

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

 • Currently 2,7/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

2,7 / 5 yıldız (1066 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?