Ana sayfa English
Kanser tedavisinde “iyi beslenme”nin önemi

Kanser tedavisi ve sonrasında, yan etkilerin azaltılıp, vücudun hastalıklara karşı direnç kazanabilmesi için iyi bir beslenme planı uygulanması gerekir.

Kanser; cerrahi yöntemler, radyoterapi, kemoterapi, hormon terapisi veya immünoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilir.
 
Kanserli hücreleri öldürmeye yönelik bu yöntemler, aynı zamanda normal hücrelerin de ölmesine yol açar. Bu durum, kanser tedavisi gören hastalarda pek çok yan etkiye neden olur.
 
Bu yan etkiler;
·        İştahtan kesilme,
·        Kilo farklılıkları,
·        Ağızda hassasiyet,
·        Boğaz ağrısı ve kuruması,
·        Ağız tadının değişmesi,
·        Diş veya dişeti sorunları,
·        Koku algılamada değişiklikler,
·        Bulantı ve kusma,
·        İshal veya kabızlık,
·        Saç, kirpik ve kaş dökülmesi,
·        Ciltte radyoterapiye bağlı hassasiyet ve değişiklikler,
·        Yorgunluk,
·        Keyifsizlik olarak sıralanabilir.
 
Bu yan etkileri en aza indirebilmek ve yaşam kalitesini artırmak; tedavi sırasında ve sonrasında iyi bir beslenme düzenine bağlıdır.
 
Tedaviye başlamadan önce nasıl beslenmelisiniz?
Tedavi öncesi amaç, vücudun sağlıklı besinlerle güçlendirilmesidir. Bu nedenle bol sebze ve meyvenin yanı sıra, protein oranı yüksek; kuru baklagiller, süt, yoğurt, et, peynir gibi besinleri daha çok tüketin.
 
Kanser tedavisi sırasında pek çok kişi kilo verir. Bu nedenle tedavi öncesinde kilonuzu, normalin üzerinde tutmaya çalışın.
 
Tedavi sırasında beslenme önerileri
Kanser tedavisinde kesin ve sabit beslenme kuralları yoktur. Bazı kanser hastaları tedavi sırasında normal yemeye devam ederken, bazıları hiçbir şey yiyemezler. Bu nedenle tedavi sırasındaki beslenme planının, hastanın durumuna göre esnek olması gerekir.
 
·       Yemek yiyebileceğiniz zaman, yeterli protein ve kalori içeren yiyecekler tüketin. Bunlar gücünüzü korumaya, vücut dokularınızın bozulmasını önlemeye ve tedavi sırasında zarar gören dokularınızın yenilenmesine yardımcı olur.
·        Genellikle insanlar, sabahları daha iştahlı olur. Bu nedenle iştahlı zamanınızdan yararlanın ve gerekirse ana öğününüzü sabah kahvaltısında alın. Sonraki öğünlerde canınız yemek istemezse, sıvı besinler alın.
·        Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman, en çok neyi seviyorsunuz onu tüketin. Ek protein ve kalori için sıvı besinleri deneyin. İştahsızlığınız daha da uzun sürerse, doktorunuzla konuşun.
·        Günde en az 6-8 bardak su için. Daha çok sıvı içebilmek için yanınızda bir su şişesi bulundurun. Fakat suyu, doygunluk hissi verdiği için mutlaka yemekten en az 1saat önce veya 1 saat sonra için.
·        Eğer sudan hoşlanmıyorsanız, yerine geçebilecek ve sevdiğiniz taze meyve suyu, limonata, ayran, sade dondurma, çay, bitki çayları, komposto gibi başka sıvılar deneyin.
·        Öğünlerde çok yemek yerine, az ama sık yemeyi tercih edin. Böylece daha fazla besin alabilirsiniz.
·        Elinizin altında; peynir, kraker, bisküvi, kuru meyveler (kayısı, üzüm, erik vs), leblebi  gibi besinler bulundurun.
·        Mümkünse yatmadan önce bir şeyler yiyin. Böylece bir sonraki öğüne aç kalkarsınız.
·        İştahınızı artırmak için bazı yiyeceklerin şeklini değiştirebilirsiniz. Örneğin süte, yoğurda bal, meyve katabilir, sade meyve sevmiyorsanız, komposto, püre, meyve tatlıları tüketebilirsiniz.
·       Yeniden kilo almak için, kalori ve proteini artırıcı yöntemler kullanabilirsiniz. Kaloriyi artırmak için; yemeklerinize tereyağ, kaymak, müsli, krem peynir, soslar, bal, reçel, pekmez, şeker, kuru meyveler ve yumurta ekleyebilirsiniz. Proteini artırmak içinse; katı, ezme peynirler, süzme peynir, süt, dondurma, yoğurt, süzme yoğurt, kabuklu yemişler, fındık, fıstık ezmesi, et ve balık, kurubaklagilleri, diğer yemeklerin ve salataların arasına katabilirsiniz.
·        Kanser tedavisinin ortak yan etkilerinden birisi de bulantıdır. Genellikle tedavi tamamlandıktan bir ya da 2 hafta sonra geçen bulantıyı önlemek için; kızarmış ekmek, kraker, simit, makarna, leblebi, kuru meyveler, fırında pişmiş ve derisi ayıklanmış tavuk, kaymaksız sütle hazırlanmış tahıl ve tatlılar, meyveli dondurmalar tüketebilirsiniz. Yağlı, kızartmalar, şekerlemeler, aşırı baharatlı veya ağır yemeklerden uzak durun.
·       Tedavi sırasında ishal görülürse; kaybedilen suyu yerini koymak için bol su içmek gerekir. Ayrıca yüksek oranda sodyum ve potasyum içeren besinler, patates, havuç, şeftali, nar ekşisi, lapa, az yağlı pilav, yoğurtlu çorba, haşlanmış katı yumurta, yoğurt, yağsız süt, ekmek, kraker, soyulmuş veya iyi pişmiş sebzeler, az yağlı dana eti veya balık ile derisi alınmış tavuk veya hindi tüketilebilir.
·        Tedavi sırasında kabızlık görülürse; her türlü sıvıyı daha çok almak, ıhlamur, adaçayı, bitki çaylarını daha çok tüketmek, kepekli ekmek,  tam tahıl ekmeği kuru baklagiller, sebzeler, kabuğu ile beraber yenilebilen meyveler, karnabahar, brokoli, kepekli tahıl ürünleri gibi lifli besinleri daha çok tüketmek gerekir. Bununla birlikte kayısı veya kuru erik suyu ya da hoşafı, kısa süreli kabızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Doktorunuza danışarak, her gün hafif egzersiz yapabilirsiniz.
 
Tedaviden sonra nasıl beslenmelisiniz?
Tedaviye bağlı olarak gelişen yan etkiler, tedavinin tamamlanmasından sonra ortadan kalkar. Tedavi sona erdiğinde, kendinizi daha iyi hissedecek ve yemeklere olan ilginiz yavaş yavaş normale dönecek.
 
Bazı durumlarda yan etkiler devam eder. Eğer siz de bu hastalardan birisi iseniz, doktorunuz ve bir diyetisyenle konuşarak, tedavi öncesi kilonuza ve yemek yeme biçiminize dönmek için yeni bir beslenme planı oluşturun.
 
Bilimsel gelişmeler, bazı besinlerin kanseri önlediğini ortaya koyuyor. Fakat kanser olduktan sonra aynı besinlerin tedavi ettiğine veya hastalığın tekrarını önlediğine dair kesin kanıtlar yok. Buna rağmen, tedavi sonrasında “iyi beslenmenin”, vücudu daha çabuk iyileştirdiğini, dokuları ve kasları yeniden güçlendirdiğini, bağışıklık sistemini onardığını gösteren pek çok bilimsel kanıt var.
 
Ayrıca iyi ve sağlıklı beslenmek, kendinizi daha iyi hissetmenizin yanı sıra vücudunuzun her türlü enfeksiyon ve hastalıkla savaşmasına yardımcı olur.
 
Bu nedenle, kanser tedavisinden sonra;
·        Çok çeşitli ve değişik besinler tüketin.
·        Sebzeleri hem çiğ hem de pişirilmiş olarak yiyin.
·        Özellikle, mercimek, fasulye, karnabahar, Brüksel lahanası, havuç ve brokolinin yanı sıra her türlü yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketin.
·       Yemeklere bol soğan, sarımsak, maydanoz, nane, dereotu, fesleğen gibi aromalı bitkiler koyun.
·        Bol bol meyve ve taze meyve suyu tüketin.
·        Kepekli ekmek ve tahıllara ağırlık verin.
·       Yağlı ve çok şekerli yiyeceklerden, turşu, tütsülenmiş yiyeceklerden uzak durun.
·        Süt ürünlerinden az yağlı olanları tercih edin.
·        Izgara, buğulama, fırında pişirme, yağsız sote gibi az yağlı pişirme yöntemlerini kullanın.
·        Yağsız et, derisiz tavuk ve hindi ve balık tüketin.
·        Her gün 6-8 bardak su veya diğer içecekleri için.
 
Kansere karşı savaşı nasıl kazanırsınız?
Beslenme, yeni bir yaşam biçimi gibi faktörler, tabii ki kansere karşı savaşı kazanmanın olmazsa olmaz koşulları… Ancak hepsinden daha da önemlisi, hastalığı yenebileceğinize olan inancınız. İnancınızı güçlendirmek ve kendinizi daha da iyi hissedebilmek için, gerekirse psikolojik destek almaktan çekinmeyin.
 
Kanser tedavisinden sonra, yeterince iyi beslenmeye devam edebilecek hale geldiyseniz, o zaman rahatlıkla “onu yendim ve bitti” diye düşünebilirsiniz. Vücudunuza gelen, istenmeyen misafiri kovdunuz. Şimdi bu kararlılığınızı sürdürmelisiniz. İnancınızı kaybetmediğiniz sürece, kanser sizi yenemez. Bu nedenle stres faktörlerini azaltıp, pozitif düşünüp, hayatın keyfini çıkartmak sizin hakkınız. Size iyi gelen, bedeninize de iyi gelecektir, bunu sakın unutmayın!
 
Kaynak: Kanseri Tanıyalım. Hatiboğlu Yayınları/Ayşe Baysal-Wayne Criss
 

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,8/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,8 / 5 yıldız (1188 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?