Ana sayfa English
Kalp krizi, diyetle nasıl önlenir?

İnsan yaşamını tehdit eden kalp krizi, sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı ile önlenebilir.

Koroner kalp hastalıkları beraberinde; şeker, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi hastalıkları da getirir. Kalp krizi geçirmiş pek çok hasta, aynı zamanda bu tür hastalıklarla da boğuşur.
 
Gerek kalp krizi geçirenler, gerekse kalp krizi riski taşıyanlar, yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için özel bir diyet uygulamak zorundadırlar. Mutlaka beslenme ve diyet uzmanıyla birlikte hazırlanan bu diyet; kolesterolden uzak, tansiyonu düşürücü, şeker hastalığını kontrol edebilecek şekilde hazırlanmalıdır.
 
Kolesterol ve kalp krizi
Kolesterol vücudumuzun tüm hücrelerinde bulunan, karaciğer tarafından üretilen mum benzeri bir yağdır. Sadece hayvansal besinlerde bulunan kolesterol, insan vücudunda az miktarda bulunursa, pek çok önemli işlevi yerine getirir. Fakat özellikle koroner kalp damarlarında yükselen kolesterol, birikerek damar sertliğine neden olur. Damar sertliği ise kalp krizine yol açar.
 
İki türlü kolesterol vardır. Halk arasında iyi huylu kolesterol adı verilen HDL, kötü huylu kolesterol olarak tanınan LDL ve VLDL’dir.
HDL, LDL ve VLDL’nin oranları, kalp krizinin başlıca nedenlerinden birisidir.
 
Sağlıklı bir insanın;
Toplam kolesterolü, 200 mg/dl’nin altında,
HDL kolesterolü 45-50 mg/dl’nin üzerinde,
LDL kolesterolüyle birlikte VLDL kolesterolünün toplamı; 150-155 mg/dl
olmalıdır.
 
Bu oranların değişmesi, kalp krizine davetiye çıkartır.
 
Yüksek tansiyon ve kalp krizi
Tansiyonun ani yükselmesi ile plakla tıkalı olan damarlardan bir yağ zerresi kopup, koroner damarları veya beyin damarlarını tıkayabilir. Eğer tıkanan damar koroner damarsa kalp krizine, beyin damarıysa inmeye yani felce yol açar.
 
Şeker hastalığı ve kalp krizi
Şeker hastalarında damar elastikiyeti ve dolaşım sistemi, şeker ayarının bozulması ile zarar görür. Bu zarar nedeniyle damarın iç yüzeyi bozulur. Özellikle koroner kalp damarlarında oluşan bu bozulma, kanın kalbe ulaşmamasına, yani kalp krizine yol açar.
 
İlaç ve diyetle kontrol altına alınmayan şeker hastalarının, koroner kalp hastalıklarına yakalanma riski oldukça yüksektir. Tedavi edilmeyen şeker hastaları zamanla, stend veya açık kalp ameliyatı geçirmek zorunda kalabilirler.
 
Kalp hastalarının çoğu, şeker hastası olduklarını sonradan veya ameliyat sırasında öğrenir. Son öğrenilen hastalık, öncesinden daha kıymetli gibi gelir ve hastalar ne yapacaklarını şaşırırlar. Bu durumda mutlaka bir diyet uzmanına başvurmalılar. Şeker hastalığı teşhisi konulan tüm kalp hastalarının özel bir diyete ihtiyaçları vardır. Sağlıklı insanların uyguladığı diyetler, hastalıklarını tedavi etmek yerine daha kötü sonuçlara yol açabilir.
 
 
Kalp sağlığınızı beslenmeyle nasıl düzeltirsiniz?
 
·        Kandaki toplam kolesterolünüzü, HDL ve LDL‘nizi düzenli olarak ölçtürün.
·        Tansiyonunuz yüksekse, vakit kaybetmeden doktora başvurun. Tansiyon ölçülerinizi, varsa daha önceden yapılan kan tahlillerinizi ve ilaçlarınızı yanınızda götürün.
·        Yemeklerinizde sıvı yağ, özellikle de zeytinyağını kullanın.
·        Kilonuzu ideal kilonuzda tutmaya gayret edin.
·        Sigara içiyorsanız bırakın.
·        Alkol kullanıyorsanız azaltın.
·        Beyaz eti tercih edin. Etlerin görünen yağlarını ayıklayarak pişirin. Balığı kızartmadan tüketin. Tüm etleri günde 3 parçadan fazla tüketmeyin.
·        Süt, yoğurt, peynirin yağı azaltılmış olanlarını tercih edin.
·        Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Elma, armut gibi kabukları yenilebilen meyveleri soymayın.
·        Haftada en az 2 kez, et yerine kurubaklagil tüketin.
·        Haftada 1-2 kez, 1 dilim peynir veya 1 köfte kadar tavuk eti yerine, bir tam yumurta yiyin.
·        Yemeklerinizi kızartmadan veya kavurmadan pişirin.
·        Pasta, krema , hamur işleri ve şarküteri ürünlerini, yağ oranı yüksek olduğu için olabildiğince sınırlı tüketin.
·        Ekmekte, posası yüksek tam buğday, kepekli, çavdar ekmeği tüketin.
·        Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlarınıkaselerce yemeyin, ölçülü tüketin. Günde 1 ceviz, 8 fındık ve 5 bademden fazlasını tüketmeyin. Sıvı yağların çok tüketilmesi de kan yağlarınızın yükselmesine neden olur.
·        Sakatat veya organ etlerini tüketmeyin.
·        Sizin kan yağlarınız yüksekse, çocuklarınızı da kontrol ettirin.
·        İyi huylu kolesterolü artırmanın en önemli yöntemi, haftada 4 gün 45 dakika düzenli yürüyüştür. Eğer kalp hastası iseniz, aktivite düzeninizi doktorunuzla belirleyin. En çok yapılan hata, kilolu kalp hastaları zayıflamak uğruna kendilerini spor salonlarına atarak ve saatlerce egzersiz yapmalarıdır. Bu durumda kalpleri daha çok yorulur. Lütfen sınırlı sürede ve çok ağır olmayan egzersizler yapın.

·        Kan yağlarınız yüksekliğinde, iki basamaklı diyet uygulanır. İkinci basamak olan kolesterol veya atereskleroz kalp hastalıkları diyeti oldukça kısıtlıdır. Mutlaka diyet uzmanı tarafından kişinin; yaş, kilo, kan bulguları, başka hastalıkları (diyabet, gut) gibi faktörler göz önüne alınarak hazırlanmalıdır.Diyetle elde edilen sonuç istenilen düzeyde değilse, mutlaka ilave ilaç tedavisi gereklidir.

·        Kalp hastalarında genellikle yüksek tansiyon problemi de olur. Yüksek tansiyonluların tuzu azaltıp, eğer şeker hastası değillerse, taze meyve ve sebzeyi artırmaları gerekir.

·        Bir yandan kalp hastası olup, diğer yandan şeker hastalığı tanısı konulan hastalar, hem kan kolesterollerini hem de şekerlerini kontrol altına alacak bir diyet uygulamalıdır. Uzman bir diyetisyenden yardım alarak, tüm hastalıkları göz önüne alınıp, özel bir diyete başlamalıdırlar.

Diyabetle barışık nasıl yaşanır?


Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,9/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,9 / 5 yıldız (1304 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?