Ana sayfa English
Kafein ile sağlıklı yaşanabilir mi?

Hamile, emzikli veya sağlık sorunlarınız yoksa, kafeinle sağlıklı yaşamak tabii ki mümkün. Ancak günde en fazla 5 bardak çay veya 2 fincan kahve tüketmek koşuluyla…

Merkezi sinir sistemini etkileyerek kişinin daha aktif ve uyanık kalmasını sağlayan kafein, kimyasal bir uyarıcıdır.
 
Uzun süreli kullanımda fiziksel ve psikolojik bağımlılığa yol açan kafein günlük hayatta; kahve, çay, çikolata ve kola gibi gazlı içeceklerden alınır. Ayrıca bazı ağrı kesicilerle birlikte, alerji, zayıflama ve soğuk algınlığı ilaçlarının içeriğinde de kafein bulunur.
 
Kısa dönemde uyanık kalmak, enerjinin artması, dinçlik, keyif ve rahatlık gibi pozitif etkiler yaratan kafein, uzun süreli kullanımda birçok sağlık sorununa yol açar.

Aşırı kafein tüketiminin yol açtığı sağlık sorunları
·        Uykusuzluk,
·        Tansiyon yükselmesi,
·        Düzensiz kalp atışı,
·        Kan şekeri ile kolesterolün yükselmesi,
·        Bağırsaklarda kalsiyum emiliminin azalması,
·        Kemik mineral yoğunluğunda azalma,
·        Kan damarlarında daralma,
·        Mide asitlerinin artması sonucu gastrit veya ülser,
·        Uykusuzluk, huzursuzluk,
·        Stres,
·        Bazı bünyelerde depresyon,
·        Hamilelerde; düşük kilolu bebek doğumu, erken doğum, düşük riski.
 
 
Kimler kafein tüketmemelidir?
 
Araştırmalara göre uygun dozlarda alınan kafeinin, sağlık üzerine olumsuz bir etkisi yok. Fakat bazı sağlık sorunlarıyla, özel durumlarda kafeinin tamamen bırakılması gerekir. Bunlar;
 
Gebe veya emzikliyseniz: Hamile iseniz, kafeine karşı hassasiyet gelişebilir. Ayrıca plesanta kanalıyla bebeğinize de geçeceği için, hamilelik boyunca kafeinli içecekleri tüketmemelisiniz. Kafein anne sütü ile bebeğe geçer. Bu nedenle emzirme döneminde kafein tüketimine ara vermelisiniz.
 
Sağlık sorunlarınız varsa: Yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığının yanı sıra; gastrit, ülser gibi mide sorunlarınız varsa, kafeini tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle midedeki asit seviyesini artıran kafein, sağlık sorunlarınızın daha da artmasına neden olur.
 
Yaşınız ilerlediyse: Kafeine karşı hassasiyet, yaşla birlikte artabilir. Bu nedenle yaşınız ilerlediyse, kafeinli içecekleri tüketmemenizi öneririz.
 
Alerjik bir bünyeniz varsa: Bazı alerjik bünyeler, kafeinden daha fazla etkilenir. Eğer sizin bünyeniz de alerjik ise ve kafein aldığınız zaman alerjik reaksiyonlarda artış görüyorsanız, lütfen kafein tüketiminden vazgeçin.
 
Uykusuzluk çekiyorsanız: Başlıca etkisi uykusuzluk olan kafein, uykusuzluk probleminizi daha da artırır. Özellikle akşam saatlerinde kafeinli içeceklerden uzak durun. Yatmadan önce süt veya bitki çayı içmek, uyku sorununuzun çözülmesine katkıda bulunur.
 
Aşırı dozda kafein tüketiyorsanız: Hangi yaşta olursanız olun, kafeinin aşırısı yukarıda anlatılan sağlık sorunlarına yol açar. Özellikle sağlıklı ve dengeli beslenmeyen, öğünlerde yemek yerine çay, kahve, kola gibi içecekleri daha çok tüketen kişilerin, en kısa zamanda kafeini azaltması, hatta mümkünse tamamen bırakması gerekir.
 
 
Kafeini nasıl azaltırsınız?
 
Aşırı kafein tüketimi, ciddi bir bağımlılık yarattığı için, birden bire bırakılması sakıncalıdır. Birden bire bırakılan kafein; baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk, dikkat eksikliği, huzursuzluk, hatta depresyona neden olabilir. Bazen 2 haftaya kadar sürebilen bu yan etkilerden kurtulmak için kafeini yavaş yavaş bırakmak gerekir.
 
Kafeini sağlıklı bir şekilde azaltmak için aşağıdakilere dikkat etmeniz yeterli:
·        Önceden fazla miktarda kafeinli içecekler tüketiyorsanız, diyetinizden azar azar çıkarmayı deneyin.
·        Kafeini yüzde 50 azaltılmış kahve karışımları veya kafeinsiz kahve tüketin. Bir fincan hazır kahve, demlendirilmiş çaydan daha az kafein içerir.
·        Çayı daha az sürede demleyin. Bir dakikada demlendirilen çay, daha uzun sürede demlendirilen çaydan yüzde 50 daha az kafein içerir. Açık çay, koyu çaydan daha az kafein içerir.
·        Bitkisel çayları daha çok tüketin.
·        Her zaman elinizin altında bir bardak su bulundurun. Kahve veya çay içmek istediğinizde, hemen su için. Su hem tokluk, hem de şişkinlik yaratacağı için, kafein ihtiyacınızı engeller.
·        Alkolsüz içeceklerden yaklaşık yüzde 75’i kafein içerir. Eğer alkol sevmeyenlerdenseniz, içeceğiniz içkilerin içeriğini öğrenmeden tüketmeyin.
·        İçeceklerin rengi, kafeinin varlığı konusunda size fikir verebilir. Açık ve karamel renginde olan içeceklerin tümünde kafein olabilir. Bunların ne kadar kafein içerdiğini, etiketlerinden okuyabilirsiniz.
·        Bazı ilaçlar kafein içerir. Özellikle sakinleştirici ilaçların bir kapsülü, 1 veya 2 fincan kahvenin içerdiği kadar kafein içerir. Eğer bu ilaçlardan kullanıyorsanız, kafeinli içeceklerden tüketmeyin.

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,7/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,7 / 5 yıldız (1004 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?