Ana sayfa English
Hiperaktivite tedavisinde beslenmenin önemi

Çocukların beslenme şeklinin, davranışlarını etkilediğini kanıtlayan bilim adamları, hiperaktivite tedavisinde iyi bir beslenme planı öneriyor.

Çok çeşitli faktörler sonucu ortaya çıkan hiperaktivite, çok yönlü bir tedavi gerektiriyor. Ancak yapılan araştırmalar, bu tedavi içinde beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Çocukların beslenme şekli ile davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırmacılar, hiperaktifliğin tedavisinde iyi bir beslenme planı öneriyor.
 
Hiperaktivite tedavisinde araştırılan maddeler
 
Yağ asitleri: Araştırmalar omega 3 ile omega 6 arasındaki oranın, sinir sisteminin gelişimi ile beyin fonksiyonları için son derece önemli olduğunu kanıtlıyor. Bu nedenle hiperaktifliğin tedavisinde, omega 3 ve omega 6 yağ asiti arasında oran son derece önemli. Özellikle omega 3’ün daha fazla alınması, çocukların hiperaktifliğini azaltıyor. Omega 3 en çok ketentohumu yağı ve soğuk sularda yetişen balıklarda bulunuyor.
 
Bir başka araştırma da, omega 3 ve omega 6 kombinasyonuna eklenen E vitamininin, hiperaktif çocuklara iyi geldiğini gösteriyor.
 
Magnezyum ve B6 vitamini: Magnezyum ve B6 vitamini, hiperaktivitenin semptomlarını azaltıyor. Sinir sisteminin gelişmesi ve beyin fonksiyonlarında son derece önemli olan magnezyum ve B6 vitamini verilen hiperaktif çocuklarda, anksiyete ve saldırganlık azalıyor.
 
Çinko: Çeşitli araştırmalar, hiperaktif çocukların çoğunda çinko eksikliğinin bulunduğunu gösteriyor. Her ne kadar çinkonun hiperaktifliği nasıl etkilediği kanıtlanmamışsa da, çinko ile yapılan tedavide çocuklarda iyileşme belirtilerine rastlanıyor.
 
Asetil-L-karnitin: Bir aminoasit olanasetil –L- karnitin, çocuklardaki tepkiselliği azaltıyor.
 
Ginkgo biloba ve ginseng: Yaşları 3-17 arasında değişen 36 çocuğa, Ginkgo biloba ve ginseng kombinasyonu günde iki defa aç karnına 4 hafta boyunca verilmiş. Tedavi sonrasında, yüzde 70 hastanın semptomların da önemli derecede azalma görülmüş.
 
 
Hiperaktiflere yönelik beslenme önerileri
 
·        Çinko-15-30 mg/gün
·        EPA/DHA- EPA 1400 mg/gün ve DHA 1000 mg/gün
·        Magnezyum – 160-500 mg/gün
·        Vitamin B6 – 250 mg/gün (250 mg kadar)
·        Asetil-L-karnitin - 1000-2000 mg/gün
·        Vitamin E – 400 U/gün alfa-tokoferols ve en az 200 mg/gün gamma-tokoferols
·        Melatonin - 300 mcg-3 mg/gün
·        DHEA – 15-75 mg/gün (3-6 hafta sonra kan testi optimal değer için )
·        Ginko biloba – 120 mg/gün
·        Ginseng – 500 mg7gün

Kaynaklar


Geri
Gülay Kırbaş
Biyolog


  • Currently 2,5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,5 / 5 yıldız (1119 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?