Ana sayfa English
Bebek geldi, gelecek…
GEBELİKTE 9. AY
(33-36 HAFTA)

Gebeliğinizin son ayına girdiniz. Bebek geldi gelecek… Artık her an onu kucaklayabilirsiniz. Eğer bu ay içinde doğarsa, herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan, normal bir bebek olarak dünyaya gelecek. Çalışıyorsanız, çoktan doğum iznine ayrılmış olmasınız.

Heyecanla doğumu beklemeye başladınız. Tabii yanı sıra bazı kaygıları da taşıyarak… Ne zaman doğum yapacağım? Sancılara dayanabilecek miyim? Eli yüzü düzgün, sağlıklı doğacak mı? Hiç merak etmeyin, bunlar pek çok annenin ortak kaygıları. Eğer kontrollerini ay ay, hafta hafta düzenli olarak yaptırmış, doktorunuzun önerdiklerini yerine getirdiyseniz, kaygılarınızı bir kenara itip, sadece onu kucaklamaya hazırlanın.
 
Sizde ve bebeğinizde neler değişiyor?
·        Bebeğinizin başı, leğen kemiğinizin boşluğuna girdiği için, mide yanması, sindirim, solunum gibi yakınmalarınız azaldı. Sadece bebeğinizin başının idrar torbanıza yaptığı baskı nedeniyle daha sık idrara çıkabilirsiniz.
·        Sık idrara çıkma isteğiniz, bebeğinizin tekmeleri ve büyüyen karnınız gece uykularınızı bölmeye başladı. Çok az kaldı, biraz daha dayanın.
·        Vücudunuz fazla su tuttuğu için, parmaklarınız ve bileklerinizde şişmeler olabilir. Tansiyonunuzu ölçtürmeyi ihmal etmeyin.
·        33. haftada, bilekteki su tutumuna bağlı olarak karpel tünel oluşabilir. Sinirin, el bileğindeki karpel tünelde baskı görmesi sonucunda, parmaklarda uyuşma, ön koldan omuza kadar yayılan ağrılar, geceleri uyuşma ile kendisini belli eder. Eğer ağrılarınız çok olursa, doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.
·        Bebeğiniz aşağıya doğru inmeye başladı.
·        Taşıdığınız yükten dolayı yürüyüşünüz zorlaşabilir. Fakat yine de yürüyüşlerinizi bırakmayın. Yürüyüşleriniz doğumu kolaylaştıracak.
 
·        Bebeğiniz de doğuma hazırlanıyor. Bu ayın sonunda başı, doğum kanalına girmiş olacak. En hızlı kilo aldığı bu dönemde, rahim içindeki yeri daraldığı için, fazla hareket etmez ama siz bütün hareketlerini görebilirsiniz. Hatta elinizle, ellerini, ayaklarını, kafasını ayırt edebilirsiniz.
 
Vitamin ve mineral desteği
Hamileliğin başından itibaren aldığınız multivitamine devam edin.
 
Nelere dikkat etmek gerekir?
Uyuma güçlüğü: Büyüyen karnınız, sık sık idrara çıkma isteğiniz ve bebeğinizin tekmeleri sonucunda uyku düzeniniz bozulabilir, uyusanız bile gerçeği yansıtmayan kötü düşler görebilirsiniz. Uyuma güçlüğü çekiyorsanız, yatmadan önce ılık bir banyo alabilir, gevşeme egzersizleri yapabilir veya kitap okuyabilirsiniz. Yatağınızda rahat bir konum alabilirsiniz.
 
Parmak ve bileklerde şişme: Gebeliğin son ayında çoğu anne adayında görülen bu durum, özellikle sıcak havalarda daha çok rahatsız edici hale gelir. Şişkinliği indirmek için, sık sık bacaklarınızı yükseğe kaldırarak dinlendirin. Ellerinizi başınızın üzerinde tutarak, parmaklarınızı büküp açarak hafif egzersizler yapın. Eğer şişmeler daha çok artarsa, preeklampsi yani gebelik zehirlenmesinin araştırılması için doktorunuzla görüşün.
 
Gebelik zehirlenmesi: Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek sorunu olan hamilelerin son üç ayında ortaya çıkabilecek gebelik zehirlenmesine karşı, doktor kontrollerinizi aksatmayın. Özellikle yaşınız 35’in üzerinde ve birden fazla bebek taşıyorsanız, daha çok risk altındasınız demektir. Kontrol altında tutulması gereken gebelik grubundasınız. Mutlaka tansiyonunuzu, şekerinizi ve kilonuzu korumalısınız.
 
Sık sık dinlenin: Sizi yorabilecek her türlü işten kaçının. Olabildiğince sık dinlenin ve beslenme uzmanınızın verdiği plana uyun.
 

Nasıl beslenmelisiniz?

·        Eğer vücudunuzda ödem fazla ise tuzu kısıtlayın, bol su için ve rahat giysiler giyin. Ayrıca pirinç ve maydanoz vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur. Meyve ve sebze tüketimini artırın, peynirin tuzsuzunu tercih edin, yoğurt, süt ve ayran tüketiminizi birer porsiyon artırın.
·        8. ve 9. aylar, bebeğinizin en çok kilo aldığı zamanlardır. Bebek, haftada 250 grama kadar kilo alabilir. Bebeğinizin bu kiloyu alabilmesi için, sizin de sağlıklı ve düzenli beslenmeniz gerekir.
·        Gece yatmadan önce içeceğiniz bir bardak az yağlı ayran, uyku sorunlarınızı çözmeye yardımcı olur.

Geri
Aydan Atasoy
Beslenme ve Diyet Uzmanı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,6/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,6 / 5 yıldız (1084 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?