Ana sayfa English
Tansiyonunuza dikkat!
GEBELİĞİN 6. AYI
(21-24 HAFTA)

Artık küçücük bir bebeğiniz var. Ağzı, burnu, gözleri, dudakları, tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi. Hatta öksürüyor, hıçkırıyor, kendisine yöneltilen ışığa karşı gözlerini kapatıyor. 20-24. haftada girdiğiniz doppler sayesinde, bebeğinizin bu hareketlerini izleyebilirsiniz. Tabii kendisini gösterirse… Fakat onu, ille de görmek istiyorsanız, eğer şeker hastalığınız yoksa, çikolata yiyerek dopplere girerseniz, bebeğiniz daha hareketli olarak karşınıza çıkacaktır.

Sizin için de gebeliğin en iyi zamanları… Sadece bulantılarınız bitmekle kalmadı, sık sık idrara da çıkmıyorsunuz. Kendinizi bu kadar iyi hissetmenizin sorumlusu hormonlarınız. Hormonlarınızdaki değişimler, kendinizi her zamankinden daha iyi ve zinde hissetmenize yol açıyor.
 
Biz sizi bu ay, hamilelikle birlikte gelişen yüksek tansiyona karşı uyarmak istiyoruz. Tansiyonunuz bugüne kadar yüksek olmayabilir. Ancak bundan sonra da yükselmeyeceği anlamına gelmez. Bazen hamilelikle birlikte yüksek tansiyon gelişebilir. Çoğunlukla 20. haftadan itibaren yükselme eğilimi gösteren tansiyon, kontrol edilmediği taktirde, anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokar. Yüksek tansiyon, başta preeklampsi adı verilen gebelik zehirlenmesi olmak üzere, bebeğin metabolizmasında bozukluklara ve beslenmesinde sorunlara yol açar.
 
Hamilelikte yüksek tansiyon, erken tanı ile kontrol altına alınabilir. Yeter ki rutin doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin ve aşırı kilo almayın. Hamilelikte aşırı kilo alan annelerde daha sık görülen yüksek tansiyon, kendisini el, ayak ve yüzdeki ödem yani şişmelerle belli eder.
 
Hamilelik boyunca alacağınız kiloların yarısını şimdiye kadar aldınız. Bu ay sadece 1 kilo almalısınız. Eğer daha fazla kilo aldıysanız, mutlaka beslenme ve diyet uzmanına başvurun.
 
 
Sizde ve bebeğinizde neler değişiyor? 
·        İdrar yollarındaki iltihaplara dikkat! Gebelik hormonlarınız nedeniyle idrar daha yavaş aktığı için, idrar yolları iltihaplarına açık olabilirsiniz.
·        Bebeğinizin büyümesine bağlı olarak, sırt ağrılarınızda artış olabilir.
·        Özellikle uzun süre ayakta duruyorsanız, ayaklarınızda varisler olabilir.
·        Sıcağa karşı duyarlılığınız artabilir.
·        Lütfen tansiyonunuza dikkat! Özellikle birden fazla bebek taşıyorsanız, önceden yüksek tansiyon hastası iseniz, mutlaka en az 6 saatte bir tansiyon ölçümlerinizi yapın. Eğer tansiyonunuz yüksek çıkarsa, unutmayın, erken tanı, sizin ve bebeğinizin yaşamını kurtarır.
 
·        Bebeğinizin ise; yüzü çok daha belirgin. Daha anlamlı hareketler yapıp, bir kısmını size bile hissettirebiliyor. İlk aylara göre daha yavaş büyüyor ama organlarındaki gelişme devam ediyor. Ayrıca bu ayın sonuna yani, 24. haftaya kadar kemik gelişimini de tamamlanıyor.
 
Nelere dikkat etmek gerekir?
Tansiyon değişimleri: Hamilelerin yaklaşık yüzde 10’unda görülen yüksek tansiyon, büyük tansiyon yani sistolik kan basıncının 140 mm Hg ve üzeri, küçük tansiyonun yani diyastolik kan basıncın 90 mm Hg ve üzeri olarak tanımlanır. Özellikle kilo artışınız fazla olup, ayaklarınız şişiyorsa, önce tansiyonunuzu ölçtürün.
Eğer sonuçlar tansiyonunuzun yüksek olduğunu gösteriyorsa, hemen doktorunuzu arayın. Doktorunuz sizi çok sıkı takibe alıp, gereken tedaviyi uygulayacaktır. Sizin yapmanız gereken aşırı kilo almamaktır. Özellikle bu aydan sonra, kilo artışına dikkat edin. Ayrıca tansiyonunuz yüksek çıktıysa, tuzu azaltıp, su içmeyi artırın. Çok sıcak havalarda tansiyonunuz düşebilir. Lütfen dikkat edin!
 
Sıkıntı: Taşıdığınız yük arttıkça, daha çok sıkıntı hissedersiniz. Bu nedenle belinizi ve bacaklarınızı sıkan giysiler yerine, bol, rahat giysiler giyin.
 
Sıcağa duyarlılık: Kan dolaşımınız arttığı için sıcağa karşı duyarlılığınız daha çok artacak. Bu nedenle bol bol su için.
 
Varisler: Kilolu gebelerde veya ailesinde varis olanlarda, bu aylarda varis oluşumu artabilir. Özellikle çalışan anne adaylarının uzun süre ayakta durması veya bacak bacak üzerine atması, varis oluşumunu hızlandırır. Bacak ve baldır damarlarında şişlik ve ağrı yapan varislere karşı, düzenli egzersiz yapın. Sık sık bacaklarınızı yükseğe kaldırarak dinlenin. Yatarken ayaklarınızın altına yastık koyun.
 
Bazı ileri durumlarda varisler, genital bölgelerde de olabilir. Doktorunuzun da önerisiyle, varis çorapları kullanabilirsiniz. Varis oluşumunu engellemek için, alçak topuklu ayakkabılar giyin.
 
Vitamin ve mineral desteği
Multivitamin kullanmaya devam edin. Tansiyonunuz yükseldiyse, potasyumu yüksek sebze ve meyve tüketimini artırın.
 
 Nasıl beslenmelisiniz?
·        Eğer doktorunuz size yüksek tansiyon tanısını koyduysa, öncelikle kilonuzu kontrol altına alın. Tuzu azaltıp, potasyumdan zengin bir diyet uygulayın. Potasyumun en iyi kaynağı, taze asma yaprağıdır. Ayrıca kayısı, muz ve diğer meyvelerle, taze sebze ve salatalar, iyi potasyum kaynaklarıdır.
·        Bu dönem su ihtiyacınız arttığı için, bol bol su için. Su içmek bağırsaklarınızı çalıştırmanın yanı sıra, vücudunuzun su tutmasını da engeller.
·        Hazır gıdaları tüketmeyin. Tansiyonunuz yüksekse, kullandığınız yiyeceklerin etiketlerini iyi okuyun. İçinde sodyum bileşikleri (Na ve bileşikleri) yazan ürünleri almayın.

Geri
Dr. Can Şener
Kadın Doğum Uzmanı
Jinemer Kadın Hastalıkları ve Sağlığı

http://www.mylifediyet.com

  • Currently 2,8/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,8 / 5 yıldız (1105 oy kullanılmış)


 
Hiç diyet uyguladınız mı?